Rzecznik praw dziecka znów niepowołany
- Dodał: Mikołaj Wolanin
- Data publikacji: 04.10.2018, 16:40
Dziś odbyło się głosowanie na posiedzeniu plenarnym mające na celu wybrać na 5 lat osobę na urząd rzecznika praw dziecka. Jedyna kandydatka, dr Agnieszka Dudzińska, pomimo poparcia Prawa i Sprawiedliwości, nie uzyskała wymaganej większości. To oznacza, że cała procedura rozpocznie się po raz trzeci.
W głosowaniu udział wzięło 398 posłów. Za było 194, przeciw 192, a wstrzymało się 12. Do powołania jednak osoby na to stanowisko potrzeba większości bezwzględnej (liczba głosów za musi być większa od sumy przeciwnych i wstrzymujących się). Głównym tego powodem jest to, że, pomimo deklarowanego przez Prawo i Sprawiedliwość poparcia dla tej kandydatury, przeciw niej było 4 parlamentarzystów należących do tego ugrupowania. Poza tym wstrzymało się 9, a aż 37 nie glosowało.
Jedynym kandydatem była dr Agnieszka Maria Dudzińska, była wiceprezes Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Poza tym działała w stowarzyszeniu Nie-Grzeczne Dzieci oraz współpracowała z Instytutem Studiów Politycznych PAN. Jest znana z walki o warunki życia osób z niepełnosprawnościami. Starała się m.in. o mieszkania dla nich w Warszawie, a także przystosowanie miejscowych szkół do takich właśnie osób. We wtorek uzyskała pozytywną opinię od połączonych komisji polityki społecznej i rodziny oraz edukacji, nauki i młodzieży.
Przypomnijmy, że podczas wrześniowych obrad izba niższa polskiego parlamentu odrzuciła kandydatury prof. Ewy Jarosz (PO, .N i PSL), a także Pawła Kukiz-Szczucińskiego (Kukiz'15, PSL, posłowie niezrzeszeni). Kandydatka Prawa i Sprawiedliwości, dr Sabina Zalewska dzień przed głosowaniem wycofała swoje zgłoszenie w związku z nieuzyskaniem rekomendacji od sejmowych komisji. W związku z tym ponowiono całą procedurę, co skutkowało zgłoszeniem zarekomendowanej dziś pozytywnie kandydatki.
Dzisiejsze wydarzenia oznaczają to, iż po raz trzeci marszałek sejmu zacznie przyjmować zgłoszenia na urząd rzecznika praw dziecka. Może zrobić to marszałkowie obu izb, grupa 35 posłów lub 15 senatorów.
Mikołaj Wolanin
Urodzony w 2002 roku. Marszałek XXIII sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży. Składane przez niego wnioski, petycje i projekty aktów prawnych oraz wygłaszane wypowiedzi opisywane są na stronie https://mwolanin.pl. Interesuje się polityką i historią oraz kulturą dwudziestolecia międzywojennego. Były redaktor naczelny gazety „Rycerstwo” oraz portalu "Młodzi w Polityce". Założyciel, a także redaktor prowadzący czasopisma „Kongresy”. Członek Zarządu Krajowego i koordynator woj. wielkopolskiego Parlamentu Młodych Rzeczypospolitej Polskiej.