
Naukowcy nagrali dźwięki wydawane przez rośliny
- Dodał: Barbara Suchodolska
- Data publikacji: 03.04.2023, 16:44
Naukowcy z Uniwersytetu w Tel Awiwie zarejestrowali i przeanalizowali dźwięki wydawane przez rośliny. Przywodzące na myśl trzaskający popcorn odgłosy są emitowane ze zbyt wysoką częstotliwością dla ludzkiego ucha, lecz badacze podejrzewają, że zwierzęta, takie jak myszy, nietoperze i owady, mogą odbierać wysyłane przez zielone pnącza komunikaty.
Pierwszy etap eksperymentu zespołu prof. Lilach Hadany odbył się w akustycznej skrzynce w wyciszonej piwnicy, a o kilka słów do ultradźwiękowych mikrofonów poproszono m.in. sadzonki pomidora, tytoniu, pszenicy i kaktusa. Mikrofony te rejestrują dźwięki o częstotliwości od 20 do 250 kHz, a więc wykraczającej poza skalę ludzkiego słuchu, wychwytującego maksymalnie 16 kHz. Przed badaniem niektóre rośliny zostały poddane zabiegom, takim jak podcinanie i pięciodniowe niepodlewanie. Okazało się, że rośliny, którym tego oszczędzono, emitowały średnio jeden dźwięk na godzinę, natomiast te poranione lub odwodnione emitowały każdej godziny dziesiątki, o częstotliwości od 40 do 80 kHz.
Zebrane nagrania zostały przeanalizowane przez specjalnie opracowane algorytmy, nauczone klasyfikacji roślin i rodzajów dźwięków. Ostatecznie były one w stanie zidentyfikować sadzonkę i określić jej poziom stresu nawet w głośnej szklarni. Informacje o konkretnych dolegliwościach roślin mogą być niezwykle pomocne dla ich hodowców, sztuczna inteligencja mogłaby więc w przyszłości znaleźć swoje zastosowanie w rolnictwie.
- Okazuje się, że idylliczne pole kwiatów może być hałaśliwym miejscem - powiedziała prof. Hadany.