Muzeum obozu Auschwitz odradza sięgania po książkę Maxa Czornyja
- Dodał: Karol Truszkowski
- Data publikacji: 07.04.2023, 13:20
Władze Muzeum Auschwitz-Birkenau odradzają zapoznawania się z książką Anioł Śmierci z Auschwitz (2022, Wydawnictwo FILIA) o Josefie Mengele. Jej autorem jest Max Czornyj, który w swoim dziele miał zawrzeć bardzo wiele błędów zarówno w podstawowej faktografii i datacji, jak i w zakresie opisu realiów obozowych. W mediach społecznościowych wywiązała się dyskusja między placówką muzealną, a autorem.
We wpisie Muzeum na Facebooku czytamy m.in.:
(...) Błędem oczywistym jest stwierdzenie, że Auschwitz leżał w granicach Generalnego Gubernatorstwa, błędnie podana jest data obrony pracy doktorskiej Josefa Mengele, błędem jest twierdzenie, że został aresztowany pod zmienionym nazwiskiem, że w 1945 r. komendantem Auschwitz był Rudolf Höss, że w ramach zacierania śladów zbrodni w 1945 r. likwidowano masowe groby w Auschwitz, błędnie jest datowana likwidacja obozu rodzinnego dla Romów i Sinti i wiele, wiele innych. (...) Ponadto książka zawiera oczywiste kłamstwa, jak choćby skandaliczne twierdzenie, iż na polecenie lekarza SS selekcję nowoprzybyłych na rampie mogli przeprowadzać wyznaczeni do tego Żydzi (s. 215), zaś wybiórek na śmierć chorych więźniów obozu w istocie dokonywali nie funkcjonariusze SS, ale blokowi (s. 191-193). (...)
W związku z tym Muzeum poleca każdemu sięgać po inne książki nt. obozu i Josefa Mengele, np. Głosy Pamięci 2: Zbrodnicza medycyna. Eksperymenty medyczne w KL Auschwitz Ireny Strzeleckiej i Mengele. Anioł Śmierci z Auschwitz zdemaskowany Davida G. Marwella.
Max Czornyj odpowiedział w komentarzu:
Chyba pomylone zostały książki i osoby. Praktycznie żaden z zarzutów nie odnosi się do Mengelego mojego autorstwa - nie chcę posądzać Muzeum o aż taką niekompetencję, więc uznaję to za pomyłkę. Po komentarz odnośnie absurdu zarzutów zapraszam na fanpage.
Mimo tłumaczeń autora, władze Muzeum nadal odradzają sięgania po sporną książkę. Wpisy prezentujemy poniżej.
Karol Truszkowski
Miłośnik geografii, historii XX wieku, ciężkiej muzyki i japońskiej popkultury. Absolwent Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego.