Olimpijskie przymiarki (15) - Lipiec

• Data publikacji: 09.07.2019, 13:12

Najważniejszą imprezą w czerwcu dla nas były Igrzyska Europejskie w Mińsku. Polacy wywalczyli na nich 14 medali, a także zdobyli jedną kwalifikację olimpijską.

W Mińsku przepustkę do Tokio w pistolecie pneumatycznym wywalczyła Klaudia Breś. Polka w finale tej konkurencji zajęła szóste miejsce, ale to wystarczyło by awansować na igrzyska.

Na Mistrzostwach Europy U-21 bliscy wyjechania do Tokio byli nasi piłkarze. Polacy wygrali w meczach grupowych 3-2 z Belgią i 1-0 z Włochami, ale niestety porażka 0-5 w ostatnim meczu z Hiszpanią pozbawiła nas szans wyjazdu na igrzyska. Do Tokio zakwalifikowały się reprezentacje Hiszpanii, Niemiec, Francji i Rumunii.

W czerwcu straciliśmy także dwie drużyny w hokeju na trawie. Polacy w turnieju kwalifikacyjnym wygrali 4-0 z Uzbekistanem, ale przegrali 1-3 z Hindusami i 2-3 z Rosją. Drogę do Tokio zamknęła nam porażka w fazie pucharowej z Japonią 2-6.

Nasze hokeistki w fazie grupowej pokonały Fidżi 6-0, przegrały z Hinduskami 0-5 oraz zremisowały 0-0 z Urugwajem. Niestety w fazie pucharowej, podobnie jak męską reprezentację, Polki wyeliminowała Japonia, która wygrała 5-0.

Z kolei powiększyła się nam kadra lekkoatletów. Olimpijskie minima w czerwcu wypełniły Justyna Święty-Ersetic i Iga Baumgart-Witan na 400 metrów, Karolina Kołeczek na 100 metrów przez płotki.

Polacy w rankingach olimpijskich

Badminton

Od zeszłego miesiąca sytuacja naszych badmintonistów nie uległa zmianie. Na dzień dzisiejszy do Tokio pojechałby jedynie singlista Michał Rogalski.

Judo

Po Igrzyskach Europejskich w Mińsku poprawiła się sytuacja naszych judoków. Gdyby ranking olimpijski zamknięto dziś, do Tokio pojechaliby Agata Perenc (-52 kg), Anna Borowska (-57 kg), Agata Ozdoba-Błach (-63 kg), Beata Pacut (-78 kg), Damian Szwarnowiecki (-81 kg), Maciej Sarnacki (+100 kg), a z puli kontynentalnej awans wywalczyłaby Daria Pogorzelec (-70 kg). Do wywalczenia kwalifikacji drużynowej brakuje nam zawodnika w kategorii -73 kg. Aktualnie najwyżej sklasyfikowanym Polakiem w tej kategorii jest Wiktor Mrówczyński, który zajmuje 52. miejsce i do awansu brakuje mu 299 punktów.

Karate

Na dzień dzisiejszy nikt z naszych reprezentantów z rankingu olimpijskiego nie zakwalifikowałby się do Tokio. Najbliższa temu jest Dorota Banaszczyk w kategorii kata -55 kg, która zajmuje szóste miejsce, a tylko pięć zawodniczek może wywalczyć kwalifikację.

Zdecydowanie gorzej wygląda sytuacja pozostałych naszych reprezentantów. W kategorii -61 kg Sara Elwart spadła na 51. miejsce, a w kategorii +61 kg Wiktoria Grejner jest 161.

Wśród mężczyzn w kategorii -67 kg 123. jest Miłosz Sabiecki, w kategorii -75 kg 229. jest Szymon Stawiarski, a w kategorii +75 kg 42. miejsce zajmuje Miłosz Gębka.

W konkurencji kata wśród mężczyzn 44. jest Bartosz Mączka, a wśród kobiet 156. miejsce zajmuje Kamila Bracikowska.

Kolarstwo BMX

Nasze reprezentantki w konkurencji wyścigów zajmują dopiero 33. pozycję i są dalekie od wywalczenia przepustki do Tokio. Na 24. miejscu w konkurencji freestyle są nasi reprezentanci, ale to także odległa pozycja od wywalczenia kwalifikacji olimpijskiej. W męskiej konkurencji wyścigów oraz żeńskiej freestyle nasi reprezentanci nie są klasyfikowani.

Kolarstwo górskie

Polscy kolarze zajmują 20. miejsce w rankingu olimpijskim, co daje nam jedną kwalifikację do Tokio. W dużo lepszej sytuacji są nasze panie, które plasują się na dziewiątym miejscu, ale także dawałoby nam to tylko jedną kwalifikację.

Kolarstwo szosowe

Polscy kolarze są na 13. miejscu i na dzień dzisiejszy w czwórkę pojechaliby rywalizować w wyścigu ze startu wspólnego. Polki natomiast zajmują siódmą lokatę i w sile trzech rywalizowałyby o medale w Tokio.

Kolarstwo torowe

Gdyby ranking został zamknięty dziś, do Tokio pojechałaby drużyna sprinterów, która zajmuje ósme miejsce. Kwalifikacja drużyny dawałaby nam także dwie kwalifikacje do sprintu indywidualnego oraz keirinu. Wywalczylibyśmy także kwalifikację w omnium i madisonie.

Zdecydowanie słabsza jest natomiast sytuacja naszych pań. Aktualnie nasza reprezentacja rywalizowałaby w wyścigu drużynowym na dochodzenie, a także w madisonie i omnium.

Pięciobój nowoczesny

W rankingu mężczyzn najwyżej sklasyfikowanym Polakiem jest zajmujący 37. miejsce Sebastian Stasiak.

W rankingu kobiet natomiast 22. miejsce zajmuje Anna Maliszewska, a na 41. pozycji jest brązowa medalistka z Rio de Janeiro Oktawia Nowacka.

Siatkówka plażowa

Żadna z par nie ma jeszcze rozegranej minimalnej liczby turniejów, ale aktualnie na miejscach premiowanych awansem do igrzysk są pary Bryl/Fijałek i Rudol/Szałankiewicz.

Niestety żadna z kobiecych par nie uzyskałaby awansu. Najbliżej dokonania tego są Kinga Kołosińska i Katarzyna Kociołek, które zajmują 43. miejsce.

Szermierka

Na dzień dzisiejszy awans wywalczyłaby drużyna szpadzistek, co dawałoby nam także trzy kwalifikacje do turnieju indywidualnego. W turnieju florecistek oglądalibyśmy natomiast Hannę Łyczbińską, która zakwalifikowałaby się z puli kontynentalnej. Pamiętajmy jednak, że w tym miesiącu szermierzy czekają mistrzostwa świata, za które można otrzymać bardzo dużo punktów.

Taekwondo

Aleksandra Kowalczuk w kategorii +67 kg byłaby naszą jedyną reprezentantką w Tokio jeśli ranking olimpijski zostałby zamknięty dzisiaj. Polka w rankingu zajmuje czwarte miejsce.

Słabiej wygląda sytuacja pozostałych naszych taekwondzistów. W kategorii -58 kg Mateusz Nowak jest 90., w kategorii -68 kg Karol Robak zajmuje 43. miejsce, w kategorii -80 kg Karol Hołubowicz jest 48., a w kategorii +80 kg Piotr Hatowski jest 53.

Odległe 369. miejsce w rankingu w kategorii -49 kg zajmuje Magdalena Rutkowska, w kategorii -57 kg Patrycja Adamkiewicz jest 15., a w kategorii -67 kg Anika Godel-Chełmecka zajmuje 42. miejsce.

Tenis ziemny

Na ten moment w grze singlowej w Tokio zagrałyby Iga Świątek i Magda Linette wśród kobiet oraz Hubert Hurkacz wśród mężczyzn. Z rankingu deblowego do Tokio pojechaliby Łukasz Kubot i Alicja Rosolska.

Lipiec z kwalifikacjami

Na przełomie lipca i sierpnia będą trwać Igrzyska Panamerykańskie. Do zdobycia są kwalifikacje w łucznictwie, skokach do wody, jeździectwie, hokeju na trawie, piłce ręcznej, pięcioboju nowoczesnym, żeglarstwie, strzelectwie, surfingu, tenisie ziemnym i piłce wodnej.

Od 12 do 28 lipca w koreańskim Gwangju będą trwały Mistrzostwa Świata w sportach wodnych. Na tej imprezie można będzie zdobyć olimpijskie minimum w pływaniu, a także kwalifikacje olimpijskie w pływaniu synchronicznym, skokach do wody i piłce wodnej.

25 lipca w libańskim Kfardebianie rozpoczną się mistrzostwa Azji w kolarstwie górskim, gdzie do zdobycia będzie jedna kwalifikacja olimpijska dla kobiet i mężczyzn.

13 lipca do walki o awans na igrzyska włączą się polskie rugbystki. Polki zagrają w turnieju kwalifikacyjnym w Kazaniu, gdzie zmierzą się z Francuzkami, Włoszkami i Mołdawiankami. Do zdobycia są dwie kwalifikacje olimpijskie.

Od 16 do 24 lipca o kwalifikacje olimpijskie w japońskim Sakaiminato walczyć będą żeglarki w klasie Laser Radial, jednak my już mamy kwalifikację olimpijską w tej konkurencji za sprawą Magdaleny Kwaśnej, która wywalczyła ją na Mistrzostwach Świata w zeszłym roku.