Zakażenia bakterią E. coli w USA
- Data publikacji: 03.06.2018, 19:38
W ostatnim czasie w Stanach Zjednoczonych doszło do fali zakażeń bakterią E. coli – zarażonych jest prawie 200 osób, a pięciu chorych zmarło. Jest to najpoważniejsza epidemia tego typu w USA od 2006 roku.
Ofiary śmiertelne mieszkały w Minnesocie, Nowym Jorku, Kalifornii i Arkansas. Przypadki zachorowań odnotowano w 35 stanach USA, a także w Kanadzie. Za źródło epidemii uważa się sałatę rzymską pochodzącą z upraw w rejonie Yumy w stanie Arizona. Amerykańska Agencja do spraw Żywności i Leków (FDA) wyklucza na razie jakąkolwiek odpowiedzialność plantatorów i dystrybutorów sałaty z uwagi na to, że dochodzenie w tej sprawie jeszcze się nie zakończyło.
Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) poinformowało, że do wystąpienia dolegliwości wystarczył kontakt z osobami, które wcześniej spożyły sałatę, a nawet przebywanie w sklepie, w którym skażone warzywo wystawione było na półkach. Aż 89 osób ze 197 zarażonych zostało hospitalizowanych. U 26 z nich stwierdzono niewydolność nerek.
Pałeczka okrężnicy naturalnie występuje w jelicie grubym człowieka, gdzie wchodzi w skład fizjologicznej flory bakteryjnej. Bakteria ta uczestniczy w rozkładzie pokarmu oraz produkcji ważnych witamin z grupy B i witaminy K. Nieszkodliwa w jelicie, może powodować poważne schorzenia innych układów i narządów. Objawami zakażenia najczęściej są wymioty i biegunki. Silne zatrucie może doprowadzić do zapalenia opon mózgowych czy zespołu hemolityczno-mocznicowego - częstej przyczyny niewydolności nerek - a nawet śmierci w wyniku sepsy czyli ogólnoustrojowej reakcji zapalnej organizmu.