Gorączka Lassa w Liberii
- Data publikacji: 05.06.2018, 18:39
Tolbert Nyenswah, dyrektor generalny Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego w Liberii, potwierdził, że w kraju odnotowano 73 prawdopodobne przypadki gorączki Lassa, w tym 13 potwierdzonych. W hrabstwie Margibi ogłoszono alarm zdrowotny, po dwóch przypadkach śmiertelnych w ciągu kilku dni.
Doktor Myers Pajibo w oświadczeniu dla prasy ujawnił, że dwie ofiary śmiertelne to 56-letni mężczyzna i 35-letnia kobieta. Zmarli odpowiednio 3 i 5 maja w szpitalu w Kakacie. Próbki pobrane od zmarłych jednoznacznie wskazują na gorączkę Lassa.
Przypadki gorączki odnotowano również w Nimba, Bong, Lofa i Grand Bassa. Są również dowody na to, że choroba rozprzestrzenia się także na inne części kraju.
Nyenswah uspokaja, że lekarze są w stanie kontrolować chorobę, ale gorączka nie przestanie się rozprzestrzeniać, dopóki ludzie nie przestaną jeść szczurów lub pozostawiać swoje jedzenie niezabezpieczone. - Wyzwaniem w powstrzymaniu choroby jest nieświadomość obywateli – mówi i dodaje – Ponad 200 000 dawek leku przeznaczonych dla pacjentów cierpiących na tę chorobę jest obecnie w kraju. Podkreśla również, że ludzie mają bezwzględnie przestrzegać podstawowych zasad higieny, myć ręce, przykrywać jedzenie i powstrzymać się od jedzenia szczurów. Lekarze dodają, że domy utrzymane w czystości odstraszają szczury.
Na początku maja można było usłyszeć także o epidemii gorączki Lassa w Nigerii. Zanotowano wtedy aż 423 potwierdzone przypadki, w tym 106 ze skutkiem śmiertelnym. Ostatnie raporty donoszą jednak o znacznym spadku liczby zachorowań, poniżej liczby, która uznawana jest za stan wyjątkowy. Chociaż epidemia jest już pod kontrolą, lekarze i pracownicy WHO doradzają czujność przy każdym przypadku podobnym do gorączki Lassa.
Choroba powodowana jest przez wirus Lassa, który rozprzestrzeniany jest przez mocz i odchody szczurów. Może również być przekazywany pomiędzy ludźmi, przez kontakt z płynami ustrojowymi osoby zarażonej lub drogą płciową. Objawy z początku obejmują gorączkę i ogólne osłabienie organizmu, stopniowo przechodząc w bóle głowy, gardła, bóle mięśniowe, bóle klatki piersiowej, nudności, wymioty, biegunkę, kaszel i bóle brzucha. W ciężkich przypadkach odnotowuje się także opuchliznę twarzy, płyn w opłucnej, krwawienia z ust, nosa, pochwy lub przewodu pokarmowego oraz niskie ciśnienie krwi. Czasami choroba skutkuje dezorientacją, śpiączką i, u 25% wyleczonych osób, głuchotą.
Istnieje tylko jeden lek na tę chorobę – rybawiryna, która jest skuteczna, jeśli zostanie podana na wczesnym etapie infekcji. Nie ma obecnie szczepionki na gorączkę Lassa. Razem z Ebolą, Zika, Nipah oraz SARS, gorączka znajduje się na liście chorób, które stanowią priorytet dla Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).