Erdogan: decyzja o zamknięciu meczetów popchnie świat do wojny religijnej
- Data publikacji: 10.06.2018, 11:01
Prezydent Recep Tayyip Erdogan w sobotę mocno skrytykował decyzję Austrii o zamknięciu meczetów i wydaleniu finansowanych przez Turków imamów. Decyzję określił jako antyislamską i zapowiedział odpowiedź.
"Działania podjęte przez kanclerza Austrii to krok wciągający świat w nową wojnę między Krzyżowcami i Półksiężycem" - powiedział prezydent Turcji. Erdogan zareagował w ten sposób na działania rządu austriackiego, który ogłosił, że może wydalić z państwa 60 imamów finansowanych przez Turków oraz zamknąć siedem meczetów w ramach rozprawy z "politycznym islamem". "Ogłaszają, że chcą wygnać z Austrii naszych duchownych. Naprawdę myślicie, że pozostaniemy bezczynni, gdy robicie coś takiego? To przecież oznacza, że i my będziemy zmuszeni coś przedsięwziąć" - dodał turecki prezydent podczas spotkania z wyborcami. Turecki rzecznik prasowy w piątek opisał austriacki ruch jako "wynik populistycznej, islamofobicznej, rasistowskiej i dyskryminującej polityki w tym kraju".
Inni europejscy przywódcy skrajnej prawicy z zadowoleniem przyjęli to oświadczenie. Nawet partie opozycyjne Austrii szeroko poparły tę decyzję, a socjaldemokraci centrolewicowi nazywają to "pierwszym rozsądnym, co ten rząd zrobił ". Austriacki rząd zakazał również tureckim urzędnikom organizowania publicznych spotkań w Austrii. Decyzję o zamknięciu meczetów w Austrii kanclerz umotywował przede wszystkim kontrowersyjną rekonstrukcją historyczną, która odbyła się w jednym z głównych meczetów społeczności tureckiej w Wiedniu; wystąpiły w niej dzieci przebrane za żołnierzy. Jeden z przeznaczonych do zamknięcia meczetów powiązany jest z nacjonalistyczną turecką organizacją Szare Wilki.
Około 360 000 osób pochodzenia tureckiego mieszka obecnie w Austrii, w tym 117 000 obywateli Turcji. Stosunki między Ankarą a Wiedniem są napięte od czasu nieudanego zamachu stanu przeciwko Erdoganowi w 2016 roku, po którym nastąpiła fala aresztowań.
Obowiązująca w Austrii ustawa regulująca status mniejszości muzułmańskiej przewiduje m.in. zakaz finansowania imamów z zagranicy, nakłada obowiązek posługiwania się także niemieckim przekładem Koranu, ale też gwarantuje im prawo do opieki duchowej w szpitalach i wojsku oraz chroni ich prawo do spożywania pokarmów zgodnych z zasadami koranicznymi.