Nowości od wydawnictwa Karakter
- Data publikacji: 06.01.2021, 15:48
Krakowskie wydawnictwo przygotowało dla swoich czytelników kilka bardzo ciekawych propozycji na nadchodzące miesiące.
Karakter istnieje od 2008 roku, skupiając się na publikacji dzieł literatury pięknej oraz faktu, związanych z tematyką społeczną. Misją wydawnictwa jest nie tylko uwrażliwianie czytelników na wszelkiego rodzaju niesprawiedliwości, ale również podkreślanie piękna otaczającego nas świata. Na luty oraz marzec przygotowało ono trzy bardzo ciekawe książki, których opisy można znaleźć poniżej*.
LUTY
Rebecca Solnit "Matka wszystkich pytań"
kategoria: esej
język oryginału: angielski
tłumaczenie: Barbara Kopeć - Umiastowska
premiera: 17.02.2021
cena okładkowa: 39 zł
Amerykańska pisarka i historyczka w swojej najnowszej książce próbuje odpowiedzieć na bardzo ważne pytania, dotyczące praw kobiet do manifestowania siebie i swojego życia w taki sposób, jaki tego pragną. Eseistka zwraca uwagę na problem wolności wyboru w sposobie wyrażania siebie w życiu codziennym, ale też wtedy, gdy chodzi o prawo do decydowania o swoim ciele. Solnit analizuje i wyszczególnia problem uciszania i deprecjonowania głosu kobiet oraz istnienia norm, które bardzo silnie wpływają na ich wizerunek w społeczeństwie.
MARZEC
Tadeusz Sławek "Na okrężnych drogach. Tłumaczenie literackie i jego światy"
kategoria: esej
język oryginału: polski
premiera: 8.03.2021
cena okładkowa: 39 zł
Jaka jest rola tłumaczy? O co chodzi w przekładzie? Jaka jest relacja pomiędzy tłumaczami a etyką, filozofią lub polityką? Na takie i wiele innych pytań spróbuje odpowiedzieć poeta, tłumacz i profesor nauk humanistycznych - Tadeusz Sławek. W swoim eseju rozważa on nad polityką wielogłosowości, rolą i zadaniami z jakimi mierzy się wspólnota tłumaczy.
Iljas Churi "Dzieci getta. Mam na imię Adam"
kategoria: literatura piękna
język oryginału: arabski
tłumaczenie: Hanna Jankowska
premiera: 22.03.2021
cena okładkowa: 42 zł
Iljas Churi to libański pisarz, krytyk literacki i eseista. W swojej najnowszej książce opowiada nam prawdę dotyczącą historii - a dokładniej tego, jak ona wygląda, gdy narracja jest tworzona wyłącznie przez zwycięską stronę. To dramatyczna historia o zbrodni, bólu i próbie odnalezienia prawdy. Bohaterem opowieści jest Adam Dunn, który po przyjęciu fałszywej tożsamości próbuje ułożyć sobie życie w Nowym Jorku. Spotkanie z towarzyszem sprzed lat nie tylko ujawni nowe informacje o pochodzeniu Adama, ale skłoni go też do ukazania prawdy o zbrodni izraelskich wojsk na mieszkańcach palestyńskiego miasta Liddy.
* opisy zostały stworzone na podstawie informacji dostępnych na stronie wydawnictwa www.karakter.pl