Biegi narciarskie - MŚ: sprinty drużynowe dla Szwedek i Norwegów, Polacy 10
- Dodał: Seweryn Czernek
- Data publikacji: 28.02.2021, 13:48
W niedzielnej rywalizacji w sprincie drużynowym podczas Mistrzostw Świata w Oberstdorfie najlepsze okazały się broniące tytułu Szwedki i Norwegowie. Dobry występ zaliczyli Maciej Staręga i Dominik Bury awansując z czasem do finału i zajmując w nim finalnie 10 miejsce. Kobieca sztafeta w składzie Izabela Marcisz i Monika Skinder nie awansowała do finału.
Już na początku biegu finałowego pań doszło do upadku Finki Kristy Parmakoski, jednak nie wyeliminowało jej to z walki o podium. Pod koniec pierwszej zmiany problemy miały też Czeszki, a konkretnie Katerina Razymova. Na czele od początku rywalizacji biegły Szwedki, która z indywidualną mistrzynią Jonną Sundling były faworytkami do zwycięstwa. Podobnie jak biegnące za ich plecami Rosjanki i Norweżki. Tempo biegu na początkowych zmianach było niezbyt mocne, co przełożyło się na wspólny bieg całej stawki. Z czasem odstawać jednak zaczęła ekipa Francji, a tempo nieustannie nadawały Szwedki.
Na piątą zmianę na czele wybiegła 6-osobowa grupka, a od stawki odbiegały już Czeszki, Finki i Niemki. Mocno na swoim ostatnim odcinku walczyła Julia Stupak, w ślad za którą jak cień podążała Maja Dahlqvist. Kolejne miejsca zajmowały Tiril Udnes Weng i Amerykanka Rosie Brennan. Czołowe dwie ekipy wiodły prym również na ostatniej zmianie, a do gry włączyła się rewelacyjna Szwajcarka Nadine Faehndrich. Sił zabrakło z kolei Natalii Niepriajewej, która na ostatnim podbiegu dała się wyprzedzić Sadie Maubet Bjornsen i Aniemariji Lampić, więc szanse na rosyjski medal uciekały. Pasjonującą walkę o złoto na finiszowej prostej stoczyły Szwedki i Szwajcarki, jednak górą w tym pojedynku była złota indywidualnie Jonna Sundling. Druga na metę wbiegła Faehndrich zdobywając srebrny medal, co jest największym sukcesem szwajcarskich biegaczek w historii. Trzecie miejsce finalnie zdobyły Słowenki. Kolejne lokaty zajęły Rosjanki, Amerykanki i Norweżki, dla których jest to najgorszy wynik od lat.
W finałowej rywalizacji panów z udziałem Polaków na czele od początku biegli Norwegowie, Włosi, Francuzi i Rosjanie, czyli ekipy, które powinny walczyć o końcowy tryumf. Tempo biegu było na początku bardzo spokojne i cała 10-osobowa stawka biegła razem. Już na trzeciej zmianie na atak zdecydował się jednak Aleksander Bolszunow doprowadzając swoją sztafetę do strefy zmian dwie sekundy nad Erikiem Valnesem. Maciej Staręga był w tym momencie na 8. Lokacie. Przewaga Rosjan malała jednak z każdym kilometrem czwartego odcinka, a Gleb Retywik nie decydował się na żyłowanie tempa tak jak swój kolega z drużyny. W strefie zmian nic już z tej przewagi nie zostało, a w czołówce utrzymywało się pięć ekip. Polacy zamykali w tym momencie stawkę.
Po wczorajszym sukcesie indywidualnym wyraźnie nakręcony i pewny siebie Bolszunow na swoim ostatnim odcinku ponownie wypracował przewagę nad goniącymi go rywalami. Za jego plecami Valnesa dzielnie gonił Fin i w tym momencie pewne już było, że te trzy ekipy staną na podium rywalizacji. Na ostatniej zmianie Johannes Klaebo i Joni Maki wspólnymi siłami ruszyli w pogoń za Retywikiem, którego dogonili przed ostatnim podbiegiem. Na nim swoją siłę zaprezentował złoty indywidualnie Norweg wypracowując solidną przewagę, która już po chwili dała norweskiej ekipie złoty medal. Drugie miejsce zajęli Finowie zaliczając najlepszy wynik w tej specjalności w historii, a trzecie Rosjanie. Kolejne lokaty zajęli Francuzi, Włosi i Szwedzi.
Sprint drużynowy pań na Mistrzostwach Świata w Oberstdorfie:
1. Szwecja (Maja Dahlqvist, Jonna Sundling) 16:27.94
2. Szwajcaria (Laurien van der Graaff, Nadine Faehndrich) +0.95
3. Słowenia (Eva Urevc, Anamarija Lampić) +3.46
4. Rosja (Julia Stupak, Natalia Niepriajewa) +3.95
5. Stany Zjednoczone (Rosie Brennan, Sabie Maubet Bjornsen) +5.83
6. Norwegia (Tiril Udnes Weng, Maiken Caspersen Falla) +18.94
...
15. Polska (Izabela Marcisz, Monika Skinder)
Sprint drużynowy panów na Mistrzostwach Świata w Oberstdorfie:
1. Norwegia (Erik Valnes, Johannes Hoesfolt Klaebo) 15:01.74
2. Finlandia (Ristomatti Hakola, Joni Maki) +1.68
3. Rosja (Aleksander Bolszunow, Gleb Retywik) +2.09
4. Francja (Lucas Chanavat, Richard Jouve) +13.91
5. Włochy (Francesco de Fabiani, Federico Pellegrino) +16.66
6. Szwecja (Karl-Johan Westberg, Oscar Svensson) +17.02
...
10. Polska (Maciej Staręga, Dominik Bury) +37.40
Seweryn Czernek
O igrzyskach piszę od niedawna, ale z igrzyskami jestem już od wielu lat. Dziennikarz z wykształcenia i pasji. Fanatyk wielu dyscyplin, a w Poinformowanych zajmuję się siatkówką, biathlonem, biegami narciarskimi, tenisem oraz podnoszeniem ciężarów.