Żużel: Czekają nas ogromne emocje! (zapowiedź eWinner 1. Ligi Żużlowej)
- Dodał: Konrad Klusak
- Data publikacji: 31.03.2021, 14:05
Kibice czarnego sportu już odliczają dni do inauguracyjnej kolejki w PGE Ekstralidze oraz eWinner 1. Lidze. Rozgrywki ligowe w Polsce ruszają już w sobotę, 3 kwietnia. Jak przygotowane są zespoły? Co nas czeka w nadchodzącym sezonie?
Sezon 2020 był wyjątkowy
W bardzo specyficznym sezonie 2020, który w związku z pandemią koronawirusa odbył się z opóźnieniem, poza zasięgiem od samego początku był niewątpliwie eWinner Apator Toruń. Gdy jednak spojrzymy na zeszłoroczną kadrę tego zespołu, to nie wyobrażano sobie, że mogłoby być inaczej. Drużynie z kujawsko-pomorskiego na pierwszą porażkę przyszło czekać aż do 10. kolejki, kiedy to przegrali z Arged Malesa TŻ Ostrovią 44:46. Mecz odbywał się jednak w bardzo loteryjnych warunkach. Na torze stała woda, a zawodnicy dostawali bardzo ciężką szprycę. Później torunianie przegrali jeszcze 43:47 w Łodzi oraz 44:46 w Gnieźnie. Jako jedyni wygrali wszystkie domowe spotkania. Podium rozgrywek uzupełnił Start Gniezno oraz Orzeł Łódź. Ze względu na pandemię nie odbyła się faza play off.
Zawitają na dłużej?
W ostatnich latach drużyny żużlowe z Krosna mogliśmy oglądać tylko w najniższej klasie rozgrywkowej. W rozgrywkach o DM I Ligi krośnian jako ostatni reprezentował wprawdzie KSM Krosno, lecz było to w sezonie, gdy zdecydowano się na rok połączyć pierwszą oraz drugą ligę, ze względu na małą liczbę drużyn, które otrzymały licencję na starty w lidze polskiej. Przygoda KSM-u z ówczesną Nice 1. Ligą trwała jednak zaledwie rok. Wilki Krosno są więc pierwszym od 2006 roku klubem żużlowym z Krosna, który nie startuje w najniższej klasie rozgrywkowej w Polsce. Awans był jednak w pełni zasłużony, bo przez cały sezon 2020 nie przegrali ani razu, a co więcej, w każdym ze spotkań zdobywali co najmniej 50 punktów, czym pokazali swoją dominację. Starty w pierwszej lidze oznaczały jednak sporą przebudowę i konieczność wzmocnień. Drużyna wymieniła całą formację seniorską, bo nawet lider z poprzedniego roku - Wadim Tarasienko opuścił klub i związał się kontraktem z Abramczyk Polonią Bydgoszcz. Kadra tej drużyny wydaje się być mimo tego bardzo ciekawa i przez wielu zespół z Krosna uważany jest za drużynę, która może być największym pozytywnym zaskoczeniem w pierwszej lidze. Posiadanie w składzie takich zawodników jak Peter Ljung, Mateusz Szczepaniak, czy też Andrzej Lebiediew z pewnością daje kibicom tego zespołu nadzieję na walkę być może nawet o fazę play off. Problemem Wilków Krosno może okazać się formacja juniorska.
Przygoda ROW-u w Ekstralidze
W 2019 roku prezes Krzysztof Mrozek dotrzymał słowa i zbudował skład, który zapewnił awans do PGE Ekstraligi. Rybniczanie wówczas w finale pokonali TŻ Ostrovię, a kibice zdobycie Drużynowego Mistrzostwa I Ligi fetowali do późna. Kilka miesięcy później kibice jednak nie mieli już tyle powodów do śmiechu. Nie udało się działaczom sprowadzić żadnego głośnego nazwiska. Liderem drużyny miał być Kacper Woryna. Gdy wystartowały rozgrywki o mistrzostwo Polski, umiejętności zawodników zostały zweryfikowane. Liderem z prawdziwego zdarzenia został Robert Lambert, który w tym samym roku został indywidualnym mistrzem Europy. Zdecydowanie zawodził natomiast wyżej wspomniany Kacper Woryna. Rybniczanin przeplatał dobre mecze słabymi, był bardzo nierówny. Nie udało mu się sprostać oczekiwaniom kibiców i działaczy. Po spadku z PGE Ekstraligi w zespole nastąpiło sporo zmian. Jedynym seniorem, który przedłużył kontrakt był Siergiej Łogaczow, a trenerem został uznawany za jednego z najlepszych - Marek Cieślak. Wówczas każdy już wiedział, że celem zespołu jest jak najszybszy powrót do najlepszej żużlowej ligi świata.
Zapowiadają się najbardziej wyrównane rozgrywki od lat
Już dawno na zapleczu PGE Ekstraligi nie było tak wyrównanych składów, w dodatku często naszpikowanych gwiazdami. Największym beneficjentem nowego regulaminu zostały z pewnością drużyny z Rybnika, Tarnowa oraz Gdańska. W każdej z nich znaleźli się zawodnicy, dla których zabrakło miejsca w PGE Ekstralidze, a także ci, dla których ostatni sezon w eWinner 1. Lidze był bardzo udany. Najwięcej spokoju zachowali działacze Aforti Startu Gniezno, Abramczyk Polonii Bydgoszcz oraz Orła Łódź. W Łodzi skończyło się wyłącznie na sprowadzeniu zawodników do lat 24 oraz juniorów, zaś w zespole z pierwszej stolicy Polski zatrudnienie znalazł od wielu lat szukający formy Peter Kildemand. Działacze gnieźnieńskiej ekipy liczą, że w barwach ich drużyny "Pająk" przypomni o sobie kibicom. W Bydgoszczy również nie szarżowano. Po pracowitym sezonie nie zdecydowano się szukać żadnego głośnego wzmocnienia. Sporo zmian miało miejsce w Ostrowie Wielkopolskim. Po słabym sezonie w barwach TŻ Ostrovii karierę zakończył Rafał Okoniewski. Z klubem pożegnał się Jonas Jeppesen, którego po spotkaniu z eWinner Apatorem Toruń, gdy zdobył komplet punktów prowadząc zespół do zwycięstwa w Ostrowie Wielkopolskim pokochali. Trzeba było zacząć szukać zastępstwa. Postawiono na Szweda - Olivera Berntzona, z którym działacze wiążą ogromne nadzieje. Do zespołu dołączy także Daniel Kaczmarek. Rolę "ósemki" ma pełnić Patrick Hansen. O wskazanie faworyta ciężko się pokusić. Żadna z drużyn na papierze nie odstaje ani nie wybija się ponad inne.
Hitowe transfery:
Tej jesieni mogliśmy obserwować wiele transferów. Dokonano wielu ciekawych wzmocnień. Wybraliśmy kilka najciekawszych.
Michael Jepsen Jensen (Zielona Góra → Rybnik)
Bez wątpienia obecność tego zawodnika na zapleczu PGE Ekstraligi to dla ROW-u ogromny atut. Duńczyk posmakował już zwycięstwa w turnieju Grand Prix i zdobył tytuł mistrza świata juniorów (indywidualnie i w drużynie) oraz seniorów (w drużynie). W Zielonej Górze postawili jednak na Maxa Fricke’a oraz Mateja Zagara, więc “Liglad” musiał znaleźć pracodawcę w eWinner 1. Lidze i na pewno chce udowodnić, że zasługuje na miejsce na najwyższym szczeblu rozgrywkowym w Polsce.
Rune Holta (Częstochowa → Rybnik )
Ogromne doświadczenie to z pewnością największy atut Norwega z polskim paszportem. Holta trzykrotnie został mistrzem świata w drużynie, niejednokrotnie będąc kluczową postacią reprezentacji Polski. Rok temu walczył o medale w PGE Ekstralidze wraz z Włókniarzem Częstochowa, a teraz 49-latek postawił przed sobą nowy cel jakim jest Drużynowe Mistrzostwo I Ligi.
Niels Kristian Iversen (Gorzów → Tarnów)
Duńczyk ostatnich sezonów nie zaliczy do udanych. W ostatnich latach jest nękany kontuzjami, co z pewnością nie ułatwia mu utrzymania formy. Zawodnik w tym roku będzie kończyć już trzydzieści dziewięć lat i jest to dla niego ostatni dzwonek, żeby w barwach tarnowskiej Unii pokazać, że jeszcze może znakomicie się ścigać i być może wrócić w przyszłym sezonie do startów w najlepszej żużlowej lidze świata.
Wiktor Kułakow (Toruń → Gdańsk)
Gdańszczanie również nie próżnowali. Z drużyny odeszli Jacob Thorssell oraz Peter Kildemand. Trzeba było wzmocnić zespół, więc nie czekali na to, co zostanie na rynku, a zaatakowali. Jednym z wyborów okazał się być drugi najskuteczniejszy zawodnik poprzedniego sezonu. Ostatnie lata dla Rosjanina są zdecydowanie bardzo udane i nie można nie zgodzić się z tezą, że sprowadzenie tego zawodnika powinna przynieść gdańszczanom korzyści.
Składy drużyn:
ROW RYBNIK
Seniorzy:
Rune Holta
Kacper Gomólski
Wiktor Trofimow (U24)
Siergiej Łogaczew (Rosja)
Michael Jepsen Jensen (Dania)
Leon Flint (Wielka Brytania) (U24)
Juniorzy:
Przemysław Giera
Mateusz Tudzież
Błażej Wypior
Paweł Trześniewski
AFORTI START GNIEZNO
Seniorzy:
Oskar Fajfer
Mirosław Jabłoński
Kevin Fajfer (U24)
Damian Stalkowski (U24)
Timo Lahti (Finlandia)
Peter Kildemand (Dania)
Frederik Jakobsen (Dania) (U24)
Nick Agertoft (Dania) (U24)
Philip Hellstroem-Baengs (Szwecja) (U24)
Juniorzy:
Mikołaj Czapla
Marcel Studziński
Szymon Szwacher
ORZEŁ ŁÓDŹ
Seniorzy:
Norbert Kościuch
Marcin Nowak
Piotr Pióro (U24)
Aleksandr Łoktajew (Rosja, lic. ukraińska)
Brady Kurtz (Australia)
Władimir Borodulin (Rosja)
Luke Becker (USA) (U24)
Ben Ernst (Niemcy) (U24)
Tom Brennan (Wielka Brytania) (U24)
Jack Thomas (Wielka Brytania) (U24)
Juniorzy:
Aleksander Grygolec
Mateusz Dul
Jakub Sroka
Hubert Banaś
ZDUNEK WYBRZEŻE GDAŃSK
Seniorzy:
Krystian Pieszczek
Jakub Jamróg
Michał Gruchalski (U24)
Wiktor Kułakow (Rosja)
Rasmus Jensen (Dania)
Lukas Fienhage (Niemcy) (U24)
Drew Kemp (Wielka Brytania) (U24)
Aleksandr Kajbuszew (Rosja) (U24)
Kevin Juhl Pedersen (Dania) (U24)
Juniorzy:
Piotr Gryszpiński
Amadeusz Szulist
Alan Szczotka
UNIA TARNÓW
Seniorzy:
Ernest Koza
Paweł Miesiąc
Artur Mroczka
Oskar Bober (U24)
Niels Kristian Iversen (Dania)
Rohan Tungate (Australia)
Kim Nilsson (Szwecja)
Alexander Woentin (Szwecja) (U24)
Juniorzy:
Mateusz Gzyl
Przemysław Konieczny
Dawid Rempała
Piotr Świercz
Patryk Zieliński
ARGED MALESA OSTRÓW WIELKOPOLSKI
Seniorzy:
Adrian Cyfer
Tomasz Gapiński
Grzegorz Walasek
Daniel Kaczmarek (U24)
Oliver Berntzon (Szwecja)
Nicolai Klindt (Dania)
Patrick Hansen (Dania) (U24)
Juniorzy:
Kacper Grzelak
Jakub Krawczyk
Sebastian Szostak
Jakub Poczta
ABRAMCZYK POLONIA BYDGOSZCZ
Seniorzy:
Adrian Gała
Grzegorz Zengota
Josh Grajczonek
David Bellego (Francja)
Wadim Tarasienko (Rosja)
Dimitri Berge (Francja)
Andreas Lyager (Dania) (U24)
Brayden McGuiness (Australia) (U24)
Juniorzy:
Nikodem Bartoch
Mateusz Błażykowski
Wiktor Przyjemski
Hubert Gąsior
WILKI KROSNO
Seniorzy:
Mateusz Szczepaniak
Daniel Jeleniewski
Patryk Wojdyło (U24)
Andrzej Lebiediew (Łotwa)
Peter Ljung (Szwecja)
Mathias Thoernblom (Szwecja)
Witalij Kotlar (Rosja) (U24)
Jason Joergensen (Dania) (U24)
David Pacalaj (Słowacja) (U24)
Juniorzy:
Kacper Przybylski
Aleks Rydlewski
Jakub Janik
Bartosz Curzytek
Konrad Klusak
Pochodzę z Ostrowa Wielkopolskiego, mieszkam we Wrocławiu. Z wykształcenia ekonomista, ale z ogromną pasją do sportu. Zakochany po uszy w żużlu, a od niedawna również siatkówce.