
INTERPOL przedstawia nową globalną bazę danych w celu identyfikacji osób zaginionych
- Dodał: Karolina Koźlak
- Data publikacji: 05.06.2021, 09:05
Przedstawiciele INTERPOLU na oficjalnej stronie internetowej organizacji poinformowali, iż została wdrożona najnowocześniejsza technologia, I-Famila, która ma na celu pomóc specjalistom w identyfikacji zaginionych osób na podstawie DNA członków rodziny.
Baza została uruchomiona na początku czerwca i działa na całym świecie. I-Famila została już wykorzystana pod koniec 2020 roku. Wówczas do bazy wprowadzono DNA dzieci mężczyzny z Włoch, który był uznawany za zaginionego od 2004 roku. DNA dzieci porównano z DNA wszystkich niezidentyfikowanych szczątków w systemie. Odkryto zgodność między materiałem genetycznym dawców a DNA ciała znalezionego na Morzu Adriatyckim. Sprawa została zamknięta dzięki technologii po 16-latach.
Profile genetyczne porównuje się za pomocą tak zwanego dopasowania pokrewieństwa DNA. Ta metoda jest często wykorzystywana, gdy bezpośrednia próbka od zaginionej osoby, czyli na przykład ze szczoteczki do zębów albo innego przedmiotu osobistego, nie jest dostępna. Jednakowoż, aby potwierdzić dopasowanie, wymagane jest wykonanie złożonych obliczeń, ponieważ krewni między sobą mają nieco inną budowę DNA. I-Familia jest pierwszą globalną bazą danych, która automatycznie kontroluje te różnice, nie wymagając znajomości pochodzenia genetycznego osoby zaginionej. Baza dostarcza ustandaryzowanych wytycznych dotyczących dopasowania. Profile DNA są wysyłane do bazy przez 194 państwa członkowskie.
- Identyfikacja osób zaginionych na całym świecie zawsze stanowiła wyzwanie ze względu na brak procedur wymiany danych w połączeniu z naukową złożonością interpretacji statystycznej. Dlatego uważamy, że opracowanie przez INTERPOL I-Familii otwiera nowe możliwości dla krajów członkowskich, które pozytywnie wpłyną na skuteczność międzynarodowych dochodzeń w sprawie osób zaginionych - powiedział doktor Arnoud Kal, naukowiec medycyny sądowej w Holenderskim Instytucie Sądowym.
Każdego roku niezliczona liczba osób zostaje uznanych za zaginione z powodu przestępstw, konfliktów, wypadków oraz klęsk żywiołowych. W 2020 roku Sekretariat Generalny INTERPOLU wydał ponad 12 tys. międzynarodowych alarmów policyjnych dotyczących osób zaginionych. Dla rodzin stojących w obliczu niepewności czy ich bliscy żyją, jest to bardzo dużym obciążeniem emocjonalnym i psychicznym. Warto również wspomnieć, iż brak aktu zgonu zaginionej osoby może mieć poważnie konsekwencje finansowe oraz administracyjne.
Źródło: INTERPOL

Karolina Koźlak
Studentka kryminalistyki i nauk sądowych, inżynier zootechniki, copywriter i pasjonatka tanatologii.