
Peruwiańczycy rekonstruują 500-letni wiszący most Inków
- Dodał: Marta Wolf
- Data publikacji: 17.06.2021, 18:02
W regionie Cusco w Peru mieszkańcy zbierają się od wieku, by raz w roku odnawiać most Q'eswachaka. Jednak z powodu braku konserwacji podczas pandemii COVID-19, konstrukcja uległa zniszczeniu w marcu 2021. Teraz most został uratowany.
Historia mostu Q'eswachaka nad rzeką Apurimac sięga czasów inkaskich, kiedy obiekt ten stanowił jeden z elementów systemu dróg. Mimo że w pobliżu znajduje się nowoczesne przejście, wiejskie społeczności Huinchiri, Chaupibanda, Choccayhua i Ccollana Quehue, podtrzymują tradycję, odnawiając co roku konstrukcję.
Umiejętności potrzebne do budowy mostu są przekazywane w rodzinach z pokolenia na pokolenie. Peruwiańczycy wykonują go tradycyjnymi technikami tkackimi. Cały proces zaczyna się od wycinania i skręcania słomy, z której robi się cienkie liny o długości około 70 m. Następnie są one skręcane tak, aby powstało z nich sześć grubych sznurów. Kiedy są gotowe, mężczyźni przywiązują je mocno do kamiennych kotwic. Rzemieślnicy tkają pozostałą konstrukcję mostu, zaczynając z obu końców. Po zakończeniu pracy rozpoczyna się uroczysty festiwal.
Jego rekonstrukcja jest wspólnym wysiłkiem, który w czasach starożytnych byłby formą podatku od ludzi zmuszanych do przeprowadzenia odbudowy. Obecnie Peruwiańczycy robią to na rzecz uhonorowania ich przodków i Pachamamy - Matki Ziemi.
Symbolika i konstrukcja przetrwała do dzisiaj i stanowi istotny element tożsamości kulturowej ludności Quehue. W 2013 roku UNESCO uznało umiejętności i tradycje związane z odbudową mostu Q'eswachaka za niematerialne dziedzictwo.