Indonezja: system opieki medycznej może się załamać przez szalejący wariant Delta
- Dodał: Damian Olszewski
- Data publikacji: 29.06.2021, 16:41
Szalejący w Indonezji wariant Delta koronawirusa zbiera coraz bardziej śmiercionośne żniwo, popychając system opieki zdrowotnej na skraj załamania. Czerwony Krzyż apeluje o pilne dostawy leków i szczepionek.
Międzynarodowa Federacja Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca (IFRC) poinformowała we wtorek, że Indonezja pilnie potrzebuje zwiększenia opieki medycznej, gdyż kraj znalazł się w obliczu nagłej sytuacji pandemicznej, która już teraz przytłacza szpitale. Brakuje również tlenu, testów oraz szczepionek.
- Każdego dnia widzimy, jak wariant Delta zbliża Indonezję do krawędzi katastrofy COVID-19 - mówi w oświadczeniu Jan Gelfand, szef IFRC w Indonezji - Potrzebujemy błyskawicznych działań na całym świecie, aby kraje takie jak Indonezja miały dostęp do szczepionek potrzebnych do uniknięcia dziesiątek tysięcy zgonów. Musimy skupić się na dostarczeniu szczepień na ręce najbardziej zagrożonych i wszystkich dorosłych na całym świecie, aby powstrzymać wirusa - dodaje.
Według najnowszych statystyk pochodzących z Indonezji, w poniedziałek (28.06) zarejestrowano w kraju 20 700 nowych przypadków COVID-19, zmarły 423 osoby. Od początku pandemii potwierdzono przeszło 2,1 mln przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, zmarło ponad 58 tys. osób.
Wpływ na pogarszającą się sytuację w Indonezji ma powolne tempo szczepień. Do tej pory w kraju liczącym 270 mln mieszkańców w pełni zaszczepiono mniej niż 5 proc. populacji, czyli około 13,1 miliona ludzi. Według ministerstwa zdrowia pierwszą dawkę otrzymało przynajmniej 27,4 mln obywateli. W Indonezji używa się głównie szczepionek chińskiej firmy Sinovac.
Na krawędzi katastrofy
W piątek (25.06) urzędnicy medyczni w prowincji Jawa Zachodnia, na obrzeżach stolicy kraju - Dżakarty - powiedzieli, że obłożenie łóżek w szpitalach przekroczyło 90 proc. Niektóre szpitale przekroczyły 100 proc., co spowodowało, że system opieki zdrowotnej jest bliski upadku. W Dżakarcie gwałtowny wzrost liczby zachorowań zmusił szpitale do rozstawiania namiotów ratunkowych.
Mówi się także o blisko 1000 zgonach pracowników służby zdrowia od początku pandemii, spowodowanych koronawirusem SARS-CoV-2. Indonezyjskie stowarzyszenie medyczne podało w piątek do wiadomości, że do tej pory zmarło 401 lekarzy, w tym 14 w pełni zaszczepionych.
W tym miesiącu ponad 300 zaszczepionych lekarzy i pracowników służby zdrowia na Jawie Środkowej również zostało zarażonych COVID-19.
Wzrost liczby zachorowań w Indonezji zmusił również rząd do opóźnienia ponownego otwarcia Bali dla turystyki międzynarodowej. Rząd chce poczekać, aż liczba przypadków zacznie spadnie, zanim otworzy wyspę dla międzynarodowych turystów.