Konnichiwa Tokio (46) – Boks
- Dodał: Patryk Pyszka
- Data publikacji: 20.07.2021, 16:15
Boks na igrzyskach olimpijskich zadebiutował już w 1904 roku. O tego czasu byliśmy świadkami wielu frapujących pojedynków, medali reprezentantów Polski czy w ostatnich latach masy rozczarowań dla kibiców znad Wisły. Pięściarze reprezentujący Polskę na igrzyskach olimpijskich zdobyli łącznie aż 43 medale. Jednak wszystkie z tych krążków były wywalczone bardzo dawno. Ostatnim zawodnikiem, który tego dokonał był Wojciech Bartnik w 1992 roku w wadze półciężkiej. Stanął wówczas na najniższym stopniu podium.
Garść historii:
Boks w programie olimpijskich zmagań znajduje się od trzecich igrzysk w 1904 roku w St. Louis. Jednak osiem lat później na igrzyskach w Sztokholmie rywalizacja w tej dyscyplinie nie doszła do skutku. Pomimo apelacji wielu olimpijskich federacji o jej dołączenie, szwedzcy organizatorzy pozostawali nieugięci. Tłumaczyli tę decyzję w taki sposób, że boks nie jest praktykowany w Szwecji, a więc niemożliwe będzie zapewnić odpowiedni poziom organizacji i sędziowania podczas zawodów.
Pierwszy start polskich pięściarzy na igrzyskach olimpijskich przypadł na 1936 rok i rywalizację w Berlinie. Na medal musieliśmy poczekać jednak dwanaście lat dłużej. W 1948 roku w Londynie brązowy krążek zdobył Aleksy Antkiewicz w wadze piórkowej, który cztery lata później w Helsinkach do swojego dorobku dołożył także srebro. W stolicy Finlandii miał miejsce też pierwszy złoty medal dla biało-czerwonych, a dokonał tego Zygmunt Chychła. Znakomite dla pięściarzy znad Wisły były igrzyska olimpijskie w 1960 roku w Rzymie. Wywalczyliśmy na nich siedem medali, a najbardziej zapamiętana była droga po srebrny krążek Zbigniewa Pietrzykowskiego, bo w samym finale mierzył się z legendarnym Mohammedem Alim. Z kolei cztery lata później w Tokio ustanowiliśmy najlepszy wynik w historii naszego kraju, jeśli chodzi o złote medale w boksie, bo zdobyliśmy trzy takie krążki – Jerzy Kulej, Marian Kasprzyk i Józef Grudzień.
Warte odnotowania są także igrzyska olimpijskie z 1988 roku w Seulu, gdzie reprezentanci Polski wywalczyli cztery brązowe medale, a wśród nich były takie nazwiska jak: Andrzej Gołota, Janusz Zarenkiewicz, Jan Dydak i Henrich Petrich reprezentujący nasz kraj. Janusz Zarenkiewicz w półfinale miał walczyć z późniejszą legendą boksu zawodowego – Lennoxem Lewisem, ale niestety skutki pojedynku ćwierćfinałowego nie pozwoliły Polakowi wyjść do ringu. Ostatecznie Lennox Lewis pokonał w finale Riddicka Bowe’a, który w Polsce jest znany z niesamowitych batalii z Andrzejem Gołotą na ringu zawodowym.
Igrzyska w Tokio będą dopiero trzecimi, w których możliwość zaprezentowania się w boksie będą miały kobiety. W Londynie i Rio rywalizowały w trzech kategoriach: 51 kg, 60 kg i 75 kg. Teraz w stolicy Japonii zmagania kobiet zostaną wzbogacone o jeszcze dwie kategorie wagowe: 57 kg i 69 kg.
Polscy medaliści olimpijscy w boksie:
Medale brązowe:
1948 – Aleksy Antkiewicz – waga piórkowa
1956 – Henryk Niedźwiedzki – waga piórkowa, Zbigniew Pietrzykowski – waga lekkośrednia
1960 – Brunon Bendig – waga kogucia, Marian Kasprzyk – waga lekkośrednia, Leszek Drogosz – waga półśrednia
1964 – Józef Grzesiak – waga lekkośrednia, Tadeusz Walasek – waga średnia, Zbigniew Pietrzykowski – waga półciężka
1968 – Hubert Skrzypczak – waga papierowa, Stanisław Dragan – waga półciężka
1972 – Leszek Błażyński – waga musza, Janusz Gortat – półciężka
1976 – Leszek Błażyński – waga musza, Leszek Kosedowski – waga piórkowa, Kazimierz Szczerba – waga lekkopółśrednia, Janusz Gortat – waga półciężka
1980 – Krzysztof Kosedowski – waga piórkowa, Kazimierz Adach – waga lekka, Kazimierz Szczerba – waga półśrednia, Jerzy Rybicki – waga średnia
1988 – Jan Dydak – waga półśrednia, Henryk Petrich – waga półciężka, Andrzej Gołota – waga ciężka, Janusz Zarenkiewicz – waga superciężka
1992 – Wojciech Bartnik – waga półciężka (ostatni polski medalista w boksie) .
Medale srebrne:
1952 – Aleksy Antkiewicz – waga lekka,
1960 – Jerzy Adamski – waga piórkowa, Tadeusz Walasek – waga średnia, Zbigniew Pietrzykowski – waga półciężka,
1964 – Artur Olech – waga musza,
1968 – Artur Olech – waga musza, Józef Grudzień – waga lekka,
1972 – Wiesław Rudkowski – waga lekkośrednia,
1980 – Paweł Skrzecz – waga półciężka.
Medale złote:
1952 – Zygmunt Chychła – waga półśrednia
1960 – Kazimierz Paździor – waga lekka
1964 – Józef Grudzień – waga lekka, Marian Kasprzyk – waga półśrednia, Jerzy Kulej – waga lekkopółśrednia
1968 – Jerzy Kulej – waga lekkopółśrednia
1972 – Jan Szczepański – waga lekka
1976 – Jerzy Rybicki – waga lekkośrednia
Zasady:
Kobiety w Tokio zaprezentują się w pięciu kategoriach wagowych (do 51, 57, 60, 69 oraz 75 kg), a ich walki toczą się systemem 4 rundy po 2 minuty. Z kolei mężczyźni rywalizują w ośmiu kategoriach (do 52, 57, 63, 69, 75, 81, 91 oraz ponad 91 kg), a w ringu spędzą o minutę dłużej (3 rundy po 3 minuty). Podczas zmagań w Tokio pięściarze i pięściarki będą rywalizować bez kasków ochronnych. Podobnie było przed pięcioma laty w Rio. Wcześniej musielibyśmy się cofnąć aż do 1980 roku i igrzysk w Moskwie, by zobaczyć pojedynki bez kasków, bo od 1984 do 2012 roku zawsze odbywało się to z zabezpieczeniem głowy zawodników. W Tokio drugi raz z rzędu na igrzyskach olimpijskich mogą wystąpić zawodowcy, ale oczywiście najbardziej znani i utytułowani pięściarze boksu zawodowego nie zdecydowali się startować w stolicy Kraju Kwitnącej Wiśni. Przebieg walk oceniać będzie pięcioro sędziów, a nowością jest to, że częściowe wyniki będą podawane po każdej rundzie.
Faworyci:
52 kg mężczyzn
Faworytem jest złoty medalista z Rio – Szachobidin Zoirow (Uzbekistan). Poważnym kandydatem do złota jest także Yosvany Veitia (Kuba), czyli mistrz świata z 2017 roku. Do gry może włączyć się także brązowy medalista sprzed pięciu lat – Hu Jianguan (Chiny).
57 kg mężczyzn
O złoty medal powinien powalczyć Mirazizbek Mirzaksałiłow (Uzbekistan) – złoty medalista mistrzostw świata z 2019 roku, Lazaro Alvarez (Kuba), czyli trzykrotny amatorski mistrz świata i dwukrotny brązowy medalista igrzysk olimpijskich, a także Albert Batyrgaziew (Rosja) najmłodszy z tego zestawienia, ale niezwykle groźny.
63 kg mężczyzn
Zdecydowanym faworytem jest dwukrotny mistrz świata z 2017 i 2019 roku – Andy Cruz Gomez (Kuba). W dalszej kolejności o medale walczyć powinni: Keyshawn Davies (USA), Sofiane Oumiha (Francja) czy Dzmitry Asanau (Białoruś).
69 kg mężczyzn
Największym kandydatem do złotego medalu jest srebrny medalista mistrzostw świata z 2019 roku – Pat McCormack (Wielka Brytania), na równi w roli faworyta stawiany jest mistrz świata z 2019 roku i brązowy medalista igrzysk w Rio – Andrej Zamkowoj (Rosja). Ciągle niebezpieczny może być też Roniel Iglesias (Kuba), czyli brązowy medalista igrzysk olimpijskich z Pekinu i zdobywca złotego krążka z Londynu.
75 kg mężczyzn
Faworytem jest złoty medalista mistrzostw świata z 2017 roku – Oleksandr Chyżniak (Ukraina). Niezwykle groźny będzie również mistrz świata z 2019 roku – Gleb Bakszi (Rosja). Zamieszać w tym gronie może też Eumir Marcial (Filipiny).
81 kg mężczyzn
W tym przypadku mamy do czynienia z dwoma faworytami, a są nimi: złoty medalista mistrzostw świata z 2019 roku – Bekzad Nurdauletow (Kazachstan) i złoty medalista z Rio – Arlen Lopez (Kuba). Tuż za nimi znajdują się: Benjamin Whittaker (Wielka Brytania), a także Loren Alfonso (Azerbejdżan).
91 kg mężczyzn
W tej kategorii wagowej faworyt jest bardzo wyraźny, a jest to złoty medalista mistrzostw świata z 2019 roku – Muslim Gadżimagomedow (Rosja). W dalszej kolejności można przewidywać, że groźni będą Julio César La Cruz (Kuba) czy srebrny medalista z Rio – Wasilij Lewit (Kazachstan).
+91 kg mężczyzn
Największym kandydatem do złota jest mistrz świata z 2019 roku – Bachodir Dżałołow (Uzbekistan). Duże szanse ma też srebrny medalista mistrzostw świata z 2017 i 2019 roku – Kamszybek Kunkabajew (Kazachstan). Groźny będzie również Richard Torrez (USA).
51 kg kobiet
Główną faworytką jest srebrna medalistka mistrzostw świata z 2019 roku – Buse Naz Cakiroglu (Turcja). Za jej plecami znajduje się Virginia Fuchs (USA), która wywalczyła brązowy krążek na mistrzostwach świata w 2018 roku. Niebezpieczna będzie także dwukrotna srebrna medalistka mistrzostw świata – Stoyka Krasteva (Bułgaria)
57 kg kobiet
Złoty medal w tej kategorii może powędrować do brązowej medalistki mistrzostw świata z 2018 roku – Lin Yu-ting (Chiny). Pokrzyżować szyki Chince mogą: Irma Testa (Włochy) czy Michaela Walsh (Irlandia)
60 kg kobiet
Kandydatką do złotego krążka z pewnością jest mistrzyni świata z 2019 roku – Beatriz Ferreira (Brazylia), ale niezwykle groźna będzie też mistrzyni świata z 2018 roku – Kellie Harrington (Irlandia).
69 kg kobiet
W tej wadze mamy trzy praktycznie równorzędne pięściarki. Gu Hong (Chiny), czyli srebrna medalistka mistrzostw świata z 2016 i 2018 roku. Busenaz Surmeneli (Turcja), a więc złota medalistka mistrzostw świata z 2019 roku i Chen Nien-chin (Tajwan) – złota medalistka z 2018 roku.
75 kg kobiet
Lauren Price (Walia) – zdobywczyni złotego krążka na mistrzostwach świata w 2019 roku, a także Li Qian (Chiny), czyli brązowa medalistka igrzysk w Rio i mistrzyni świata z 2018 roku to główne kandydatki do tytułu mistrzyni olimpijskiej w Tokio.
Polacy
Na igrzyskach olimpijskich w Tokio 2020 weźmie udział czterech reprezentantów Biało-Czerwonych. Wśród panów będzie to Damian Durkacz (kategoria do 63 kg), u kobiet w kadrze znalazły się: Sandra Drabik (do 51 kg), Karolina Koszewska (do 69 kg) i Elżbieta Wójcik (do 75 kg). Damian Durkacz awans na igrzyska olimpijskie w Tokio wywalczył poprzez turniej kwalifikacyjny w Paryżu. Polak musiał pokonać Węgra – Milana Fodora, co dawało awans do ćwierćfinału zmagań w Paryżu i zapewniało już udział w stolicy Japonii na igrzyskach, bo z Europy w kategorii wagowej do 63 kilogramów kwalifikowało się ośmiu pięściarzy. Ostatecznie sędziowie punktowali 5:0 (30:27, 29:28, 30:27, 29:28, 30:26) dla Durkacza. Był to piękny pokaz boksu zawodnika z Knurowa, ale w Tokio poprzeczka zawędruje jeszcze dużo wyżej. Na tym samym turnieju Sandra Drabik walczyła o wyjazd na igrzyska olimpijskie z Serbką Niną Radovanović, którą pewnie pokonała. Karolina Koszewska i Elżbieta Wójcik dostały się na igrzyska do Tokio ze względu na wysokie pozycje w rankingu światowym. Niestety nasi reprezentanci nie znajdują się w gronie faworytów do medali. Jakikolwiek medal dla Polski w boksie podczas zmagań w Kraju Kwitnącej Wiśni będzie dużą niespodzianką.
Typy portalu Poinformowani.pl
POLACY:
Będziemy wniebowzięci, jeśli zdobędziemy choćby jeden medal.
KOBIETY:
-51 kg: Buse Naz Cakiroglu (Turcja)
-57 kg: Lin Yu-Ting (Chiny)
-60 kg: Beatriz Ferreira (Brazylia)
-69 kg: Gu Hong (Chiny)
-75 kg: Lauren Price (Walia)
MĘŻCZYŹNI:
-52 kg: Szachobidin Zoirow (Uzbekistan)
-57 kg: Mirazizbek Mirzaksałiłow (Uzbekistan)
-63 kg: Andy Cruz Gomez (Kuba)
-69 kg: Pat McCormack (Wielka Brytania)
-75 kg: Oleksandr Chyżniak (Ukraina)
-81 kg: Bekzad Nurdauletow (Kazachstan)
-91 kg: Muslim Gadżimagomedow (Rosja)
+91 kg: Bachodir Dżałołow (Uzbekistan)