Łyżwiarstwo figurowe: nowe rekordy świata i pierwsze starty czołówki
- Dodał: Agnieszka Musiał
- Data publikacji: 19.09.2021, 14:50
Kolejny pasjonujący weekend łyżwiarskich zmagań za nami. Pierwsze starty sezonu zaliczyła w USA i Kanadzie czołówka tańców na lodzie. Swoje nowe programy po przerwie pokazywali również soliści i solistki. Juniorzy też nie próżnowali - podczas Junior Grand Prix w Krasnojarsku utalentowana zawodniczka pobiła dwa rekordy świata. Oglądaliśmy również występ polskiej pary tanecznej, Jenny Hertenstein i Damiana Binkowskiego.
Zmagania klonowego liścia
Drugi etap serii Challenger za nami - Autumn Classic International. Po programie krótkim pań niespodziewanie na czele stawki znalazła się Marilena Kitromilis, reprezentantka Cypru. Utrzymała nerwy na wodzy i wywalczyła pierwszy medal dla Cypru na zawodach tej rangi - pierwszy i od razu złoty. W programie dowolnym najlepsza była Koreanka Young You, ale niedoskonały potrójny axel i błędy w skokach nie pozwoliły na odrobienie strat z pierwszej części rywalizacji - uplasowała się na drugiej lokacie. Podium uzupełniła jej krajanka Seoyeon Ji.
Podczas zawodów w Kanadzie oficjalnie zadebiutował nowy duet sportowy gospodarzy, Vanessa James i Eric Radford. Para nie pokazała się jeszcze w najwyższej formie - błędy pojawiły się w programie krótkim (upadek przy skokach wykonywanych obok siebie czy podnoszenie twistowe). - W sześć miesięcy stworzyliśmy razem dwa programy, cały czas się uczymy i szlifujemy elementy, dobrze sobie radzimy - mówiła James cbc.ca. W pierwszych międzynarodowych zawodach musieli uznać wyższość japońskiej pary Riku Miura i Ryuichi Kihara wygrali z przewagą ponad 20 punktów. Na trzecim miejscu uplasowali się Amerykanie, Ashley Cain-Gribble i Timothy LeDuc.
W parach tanecznych obyło się bez niespodzianek. Pierwszy start w sezonie Piper Gilles i Paula Poiriera zakończył się dla duetu złotym medalem. Szczególnie mógł podobać się ich nowy taniec dowolny - specjalnie dla nich powstał cover The Long and Winding Road Beatlesów. Układ oczywiście wymaga jeszcze najeżdżenia ale brązowi medaliści mistrzostw świata nie zawiedli. - Jesteśmy zadowoleni z obu naszych programów. Nie chcieliśmy robić niczego na siłę czy mieć perfekcyjnego występu. Chcieliśmy by wszystko było wyraźniejsze i jesteśmy podekscytowani tym, jak dobrze udało się nam pokazać naszą ciężką pracę - mówił Poirier cbc.ca.
Srebro wytańczyli Hiszpanie Olivia Smart i Adrián Díaz. Para ma przed sobą trudne zadanie w tym sezonie. Aż do mistrzostw Europy będą walczyć z drugą hiszpańską parą - Sarą Hurtado i Kiriłłem Chalawinem - o bilet na igrzyska olimpijskie. Brąz na swoich szyjach zawiesili Amerykanie Caroline Green i Michael Parsons.
Wśród skromnej listy solistów najlepszy był Kanadyjczyk o polskich korzeniach, Conrad Orzel. W programie krótkim zaprezentował trudne elementy, dwa skoki poczwórne i potrójnego axla. Znacznie gorzej poszedł mu drugi przejazd. - Są pozytywy w tych zawodach, mimo naprawdę złego programu dowolnego. Nie ma co owijać w bawełnę, nie to prezentowałem na treningach. Pozwoli mi to przeewaluować to, jak przygotowuje się do rywalizacji - zdradził Kanadyjczyk. Na podium ustawili się kolejno Bennet Toman i Beres Clements.
Autumn Classic International 2021
Solistki
1. Marilena Kitromilis (CYP) - 180,72
2. Young You (KOR) - 180,25
3. Seoyeon Ji (KOR) - 173,69
Soliści
1. Conrad Orzeł (CAN) - 207,31
2. Bennet Toman (CAN) - 172,33
3. Beres Clements (CAN) - 153.48
Pary sportowe
1. Riku Miura/Ryuichi Kihara (JPN) - 204,06
2. Vanessa James/Eric Radford (CAN) - 184,01
3. Ashley Cain-Gribble/Timothy LeDuc - 170,64
Pary taneczne
1. Piper Gilles/Paul Poirier (CAN) - 208,97
2. Olivia Smart/Adrián Díaz (ESP) - 191,31
3. Caroline Green/Michael Parsons (USA) - 188,43
Pełne wyniki tutaj.
Rosyjska duma i przepych w Krasnojarsku - Junior Grand Prix
Ciekawe programy pokazał zwycięski rosyjski duet sportowy Jekatierina Czykmariewa i Matwiej Janczenkow. Wysokie oceny zebrało między innymi ich podnoszenie twistowe. W tej konkurencji nie było niespodzianek, klasyfikacja po programie krótkim się nie zmieniła. Podium uzupełniły dwie kolejne rosyjskie pary - Natalja Chabibullina i Ilja Kniażuk oraz Jekatierina Pietuszkowa i Jewgienij Malikow.
Rywalizację solistów wygrał prowadzony przez Aleksieja Miszyna Gleb Łutfullin. W programie dowolnym udało mu się zaprezentować trzy skoki poczwórne i potrójnego axla, co pozwoliło mu wysunąć się na prowadzenie z przewagą ponad siedmiu punktów nad drugim Jegorem Ruchinem. Kolejny medal Junior Grand Prix tym razem brązowy wywalczył Kanadyjczyk, Wesley Chiu.
Konkurencję solistek całkowicie zdominowały Rosjanki, które zajęły pięć pierwszych miejsc. W obu przejazdach niepokonana była Sofja Akatjewa. W programie krótkim skoczyła bardzo trudną kombinację potrójnego axla z potrójnym toeloopem. Popis przygotowała również w drugiej części rywalizacji, wykonała trzy skoki poczwórne z czego jeden w kombinacji z eulerem i potrójnym salchowem (w połowie elementu dotknęła ręką lodu). Z wynikiem punktowym 233,08 wygrałaby również zmagania solistów. Swoimi występami pobiła również dwa rekordy świata wśród juniorek - za program dowolny i sumaryczny za oba programy. Wcześniejsze wyniki ustanowiła krajanka Akatjewej, Kamiła Walijewa (mistrzostwa świata 2020).
Po nieudanym przejeździe krótkim Sofja Samodiełkina przeżyła prawdziwe odrodzenie - udały jej się trzy skoki poczwórne. Mimo oznaczenia niedorotowania elementów w powietrzu Rosjanka otrzymała dość hojną notę i wskoczyła na podium. Srebrny medal wywalczyła Anastasija Zinina.
W tańcach najlepiej poradzili sobie Rosjanie, oddając tylko brązowy medal - Angela Ling i Caleb Wein awansowali z piątego miejsca. Zaciekła rywalizacja między Iriną Chawroniną i Dario Czyrizanem z Sofją Leontjewą i Daniiłem Goriełkinem trwała aż do ostatniego przejazdu i ostatecznie złote medale wygrała Chawronina i Czyrizano. Między nimi a drugim duetem było tylko nieco dwa punkty.
Przy okazji zawodów dyskutowano również nad przygotowaniami rosyjskiej kadry do zimowych igrzysk olimpijskich w Pekinie. Bazą treningową przed wylotem do Chin zostanie najprawdopodobniej właśnie Krasnojarsk. Ośrodek spełnia wszystkie kryteria i co najważniejsze - różnica czasu między nim a Pekinem to zaledwie godzina. Syberyjska arena zmagań gościła już m.in. Uniwersjadę (2019).
Junior Grand Prix Krasnojarsk
Solistki
1. Sofja Akatjewa (RUS) - 233,08
2. Anastasija Zinina (RUS) - 206,20
3. Sofja Samodiełkina (RUS) - 202,39
Soliści
1. Gleb Łutfullin (RUS) - 230,42
2. Jegor Ruchin (RUS) - 223,29
3. Wesley Chiu (CAN) - 217,59
Pary taneczne
1. Irina Chawronina/Dario Czyrizano (RUS) - 167,31
2. Sofja Leontjewa/Daniił Goriełkin (RUS) - 165,14
3. Angela Ling/Caleb Wein (USA) - 160,23
Pary sportowe
1. Jekatierina Czykmariewa/Matwiej Janczenkow (RUS) - 189,11
2. Natalja Chabibullina/Ilja Kniażuk (RUS) - 183,87
3. Jekatierina Pietuszkowa/Jewgienij Malikow (RUS) - 170,46
Pełne wyniki tutaj.
Bardzo dobre rozpoczęcie sezonu w wykonaniu Michala Březiny. Czech na U.S. International Figure Skating Classic w Bostonie wykonał m.in. poczwórnego salchowa i potrójnego axla. Gorzej wypadła sekwencja kroków i pozostałe skoki, do tego sędziowie odjęli punkt za nieregulaminowy czas przejazdu - jest więc nad czym pracować. Łyżwiarz zapowiadał że rozpoczęty już sezon olimpijski będzie dla niego zakończeniem wieloletniej kariery. Srebro wyjeździł reprezentant gospodarzy Jimmy Ma, a brąz przypadł Ericowi Sjobergowi.
Bardzo trudny plan do wykonania w programie dowolnym przygotowała Aleksandra Trusowa. Rosjanka co prawda już zachwyciła świat wykonując pięć skoków początku∑órnych w jednym przejeździe, jednak były to testy rosyjskiej kadry, a nie zawody. W Bostonie upadła przy otwierającym skoku, później zdarzyły się niepełne rotacje i niewłaściwa liczba obrotów w powietrzu. Niemniej Trusowa oczywiście wygrała zmagania. Na drugim miejscu wylądowała Yeonjeong Park. Koreanka zachwyciła jakością wykonywanych elementów i gracją na lodzie. Podium uzupełniła Amerykanka Gabriella Izzo.
Bardzo słaby start zanotowała polska para Jenna Hertenstein i Dawid Binkowski. Za oba przejazdy uzyskali nieco ponad 70 punktów i skończyli zmagania na ostatnim, dziewiątym miejscu. Rywalizację wygrali Amerykanie Madison Hubbel i Zachary Donohue. Srebrni medaliści mistrzostw świata prezentowali się naprawdę dobrze na pierwszych zawodach sezonu. Srebrny medal wywalczyli Diana Davis i Gleb Smolkin. To duży sukces dla rosyjskiego duetu, który właśnie zadebiutował na międzynarodowej scenie seniorów. Za nimi uplasowali się Amerykanie, Eva Pate i Logan Bye.
U.S. International Figure Skating Classic 2021
Soliści
1. Michal Březina (CZE) - 238,65
2. Jimmy Ma (USA) - 233,58
3. Eric Sjoberg (USA) - 221,12
Solistki
1. Aleksandra Trusowa (RUS) - 216,80
2. Yeonjeong Park (KOR) - 212,40
3. Gabriella Izzo (USA) - 182,76
Pary taneczne
1. Madison Hubbel/Zachary Donohue (USA) - 207,30
2. Diana Davis/Gleb Smolkin (RUS) - 190,63
3. Eva Pate/Logan Bye (USA) - 171.70
...
9. Jenna Hertenstein/Damian Binkowski (POL) - 115.04
Pełne wyniki tutaj.
Agnieszka Musiał
Od dzieciaka na lodzie, teraz częściej na trybunach. Piszę o łyżwiarstwie figurowym, hokeju i gimnastyce.