
Pandora Papers: śledztwo ujawniające oszustwa finansowe wpływowych ludzi tego świata
- Dodał: Karol Gąsienica
- Data publikacji: 04.10.2021, 11:50
Pandora Papers to międzynarodowe śledztwo dziennikarskie, które ujawnia ukryte bogactwa, unikanie podatków, a także pranie brudnych pieniędzy przez wpływowych ludzi na świecie. W śledztwie wzięło udział ponad 600 dziennikarzy ze 150 redakcji, działających w 117 krajach. Autorzy śledztwa przeanalizowali prawie 12 milionów dokumentów.
Śledztwo było koordynowane przez Międzynarodowe Konsorcjum Dziennikarzy Śledczych (ICIJ) z siedzibą w Waszyngtonie. Jest ono uważane za największą tego typu inicjatywę w historii. Akta sprawy ujawniają, jak niektórzy z najbardziej wpływowych ludzi na świecie, w tym ponad 330 polityków z 90 krajów, unikali płacenia podatków lub ukrywali część swoich fortun.
Dziennikarze śledczy skupili się na analizie powiązań pomiędzy firmami zakładanymi w tzw. rajach podatkowych a dużymi inwestycjami m.in. w krajach Zachodu. Przedstawiciele Międzynarodowego Funduszu Walutowego twierdzą, że w związku z korzystaniem przez firmy z rajów podatkowych, rządy na całym świecie tracą 600 miliardów dolarów wpływów z podatków każdego roku.
Co ujawniono do tej pory?
Na ten moment ujawniono już bardzo wiele afer finansowych, w które zamieszani są bardzo wpływowi biznesmeni i światowi politycy. Dziennikarze BBC i Guardian odkryli, że jeden z najbardziej hojnych darczyńców Partii Konserwatywnej zamieszany jest w skandal korupcyjny, przez który jedna ze szwedzkich firm telekomunikacyjnych została ukarana grzywną w wysokości 965 milionów dolarów.
Ujawniono także, że król Jordanii, Abd Allah II ibn Husajn, za pomocą tajemniczych spółek, zakupił w Wielkiej Brytanii oraz Stanach Zjednoczonych kilkanaście nieruchomości, które łącznie są warte około 100 milionów dolarów.
Kolejna ujawniona nieprawidłowość dotyczy zaś premiera Czech, Andreja Babisza, który za pośrednictwem spółek-przykrywek miał kupić kilka nieruchomości na Lazurowym Wybrzeżu i nie zawarł tego faktu w swoim oświadczeniu majątkowym. Polityk wydał już oświadczenie, w którym przekazał, że najnowsze doniesienia są próbą oczernienia go i wpłynięcia na wynik przyszłotygodniowych wyborów w Czechach.
Dziennikarze ujawnili także, że rodzina prezydenta Kenii, Uhuru Kenyatta, która rządzi krajem już od wielu lat, posiada sieć spółek zarejestrowanych w rajach podatkowych, w tym jedną, której akcje i obligacje warte są około 30 milionów dolarów.
Za to dziennikarze ze Stanów Zjednoczonych dotarli do informacji, według których kobieta z kilkumiesięcznym dzieckiem otrzymała dom o wartości 4 mln dolarów w Monako, który powiązany jest z ludźmi Władimira Putina. Zdaniem autorów, dom miał być zapłatą za milczenie na temat tego, że ojcem dziecka jest obecny prezydent Rosji.
Ze strony polskiej w śledztwie brali udział dziennikarze Gazety Wyborczej, którzy ujawnili, że założyciel i prezes grupy Integer.pl (do której należy InPost), Rafał Brzoska, mógł obniżać sobie podatki dzięki transakcjom dokonywanym na Cyprze. Biznesmen wydał już oświadczenie w tej sprawie, w którym zaprzeczył tym doniesieniom i zapowiedział kroki prawne wobec autorów tych zarzutów.
W nadchodzących godzinach i dniach można się spodziewać kolejnych publikacji na temat oszustw finansowych, dokonywanych przez polityków i ludzi biznesu.
Źródło: BBC News/Associated Press/GW