
Wenezuela: denominacja fizycznej i wprowadzenie cyfrowej waluty
- Dodał: Karol Truszkowski
- Data publikacji: 04.10.2021, 15:02
W piątek (01.10) władze Wenezueli po raz kolejny przeprowadziły denominację swojej waluty z powodu wysokiego poziomu inflacji. Skreślenie sześciu zer ma ułatwić przeprowadzanie transakcji gotówkowych i prowadzenie rachunkowości. Ponadto pojawił się nowy środek płatniczy, który nazywa się Digital Bolivar i ma stanowić uzupełnienie dla tradycyjnego pieniądza fizycznego.
Boliwar wenezuelski z powodu szalejącej inflacji został zdenominowany w stosunku 1 do 1 000 000. Centralny Bank Wenezueli poinformował o reformie walutowej we wrześniu i zaznaczył, że jej celem jest wyłącznie ułatwienie używania pieniędzy, a wartość nie ulegnie zmianom. To już trzecia denominacja boliwara w ciągu 13 lat - w 2008 roku z waluty skreślono trzy, a w 2018 roku pięć zer.
Kraj od lat zmaga się z problemem hiperinflacji i kryzysu gospodarczego, a efekty ostatniej denominacji zostały utracone po ok. 1,5 roku. Od 2016 roku Bank Centralny Wenezueli nie podaje danych ekonomicznych, natomiast informacji dostarczają instytucje niezależne, w tym Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Według przewidywań tej organizacji, pod koniec 2021 roku inflacja w Wenezueli wyniesie 5500%.
- Ze względu na techniczną niedogodność operowania plikami szybko tracących wartość banknotów, większość transakcji w Wenezueli przeprowadzana jest za pomocą elektronicznych systemów płatniczych - powiedział dla agencji AP José Guerra, profesor Centralnego Uniwersytetu Wenezueli.
Ekonomista dodał, iż, przeszło 60% wszystkich płatności w kraju rozlicza się dolarach amerykańskich, gdyż jest to waluta o stabilniejszym kursie.
Do obiegu została też wprowadzona nowa waluta o nazwie Digital Bolivar. Ten środek płatniczy jest przeznaczony do dokonywania wewnątrzkrajowych transakcji i będzie funkcjonować równolegle z tradycyjnymi banknotami.
Digital Bolivar nie jest obsługiwany przez aplikacje na smartfony z dostępem do Internetu, lecz przez wiadomości SMS. Większość obywateli kraju nadal używa tradycyjnych modeli telefonów komórkowych, a utrudnienia w dostępie do prądu wykluczają pełną cyfryzację finansów.
Cyfrowa waluta jest przedstawiana jako wszech dostępna i prosta w obsłudze, co m.in. ułatwi urzędowi skarbowemu pobieranie podatków, a w dalszej perspektywie ewentualną stabilizację gospodarki oraz wyhamowanie inflacji. Wartość każdego banknotu ma być równa swojemu wirtualnemu odpowiednikowi.
Digital Bolivar to też nowa nazwa wenezuelskiego pieniądza, a jej kod w międzynarodowym standardzie ISO 4217 zmieniono z VES na VED.
Źródło: Spidersweb, Bankier

Karol Truszkowski
Miłośnik geografii, historii XX wieku, ciężkiej muzyki i japońskiej popkultury. Absolwent Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego.