Łyżwiarstwo figurowe: nowe rekordy świata i powrót do rywalizacji
- Dodał: Agnieszka Musiał
- Data publikacji: 11.10.2021, 14:15
Finlandia Trophy kolejny raz stała się areną bicia rekordów świata. Złoto w seniorskim debiucie wygrała Kamiła Walijewa, jedna z kandydatek do olimpijskiego złota. Do zmagań wrócili wielokrotni mistrzowie świata Gabriella Papadakis i Guillaume Cizeron. Za nami również ostatni etap przed Finałem Junior Grand Prix!
Finlandia Trophy
Wśród rywalizacji panów doszło do interesującego przetasowania.Zwycięzcą został Jason Brown, który bez skoków poczwórnych zdołał wypracować ponad 2,5 punktową przewagę nad drugim Michaiłem Koladą. Z brązu cieszył się krajan Kolady Dmitrij Alijew. Problemy w drugiej części zmagań zepchnęły z prowadzenia Kanadyjczyka Keegana Messinga. Kanadyjczyk ostatecznie uplasował się tuż za podium. Świetny program dowolny zaprezentował natomiast Matteo Rizzo.
Zmagania par sportowych zdominowały dwa rosyjskie duety. Jewgienija Tarasowa i Władimir Morozow nie utrzymali prowadzenia po genialnym programie krótkim, oddając złoty medal aktualnym mistrzom świata Anastasiji Miszynie i Aleksandrowi Galliamowi. Podium uzupełnili Ashley Cain-Gribble i Timothy LeDuc.
Swoje drugie zmagania z serii Challenger poza podium skończyła nowa Kanadyjska para, Vanessa James i Eric Radford. Świetny występ z nowymi rekordami życiowymi ma za sobą duet Hiszpański Laura Barquero i Marco Zandron - skończyli zawody na szóstym miejscu. Dorota Broda reprezentująca największy kraj Półwyspu Iberyjskiego razem z Pedro Betegón Martínem była 13.
Oficjalne rozpoczął się sezon dla rosyjskich solistek, których zmagania o trzy miejsca olimpijskie będą jedną z głównych atrakcji sezonu. To właśnie ich rywalizacja przyniosła wiele emocji i kontrowersji. Kamiła Walijewa w swoim seniorskim debiucie pobiła rekord świata za program dowolny i notę łączną. Mistrzyni świata juniorów wykonała trzy skoki poczwórne (dwa w kombinacji) i potrójnego axla - ten niestety z upadkiem. Na drugim miejscu wylądowała - najstarsza na podium - Jelizawieta Tuktamyszewa. Łyżwiarka przejechała swoje programy czysto i to jej sędziowie przyznali najwięcej punktów za komponenty - ku zdziwieniu fanów. Brązowy medal, który dla zwyciężczyni poprzedniej edycji Finlandia Trophy bez wątpienia był rozczarowaniem, przypadł Alonie Kostornej. Zawodniczka co prawda wykonała potrójnego axla, ale skok dokręciła na lodzie. Do tego doszło również kilka błędów przy pozostałych elementach.
Warto wspomnieć o dobrym występie Anastasiji Gubanowej, która od tego sezonu reprezentuje Gruzję (wcześniej Rosję). Skończyła zawody na piątym miejscu. O bardzo wysokim poziomie i kontrowersyjnym sędziowaniu świadczą m.in. bardzo wysokie noty - czołowa siódemka otrzymała ocenę powyżej 200 punktów.
Wśród par tanecznych zgodnie z oczekiwaniami królowali Gabriella Papadakis i Guillaume Cizeron. Francuzi nie pokazywali się na zawodach w poprzednim sezonie poświęcając czas na przygotowania do igrzysk w Pekinie. Ich koledzy z lodowiska Madison Chock i Evan Bates stracili do nich ponad dziewięć punktów. Podium uzupełniła utalentowana para brytyjska (trenująca z pozostałymi medalistami) Lilah Fear i Lewis Gibson.
Pięknym akcentem zawodów był udział paraolimpijczyków, których zmagania otworzyły Finlandia Trophy.
Finlandia Trophy 2021
Soliści
1. Jason Brown (USA) - 262,54
2. Michaił Kolada (RUS) - 256,98
3. Dmitrij Alijew (RUS) - 249,25
Solistki
1. Kamiła Walijewa (RUS) - 249,24
2. Jelizawieta Tuktamyszewa (RUS) - 233,30
3. Alona Kostorna (RUS) - 218,83
Pary Sportowe
1. Anastasija Miszyna/Aleksandr Galliamow (RUS) - 227,13
2. Jewgienija Tarasowa/Władimir Morozow (RUS) - 213,72
3. Ashley Cain-Gribble/Timothy LeDuc (USA) - 193,00
Pary taneczne
1. Gabriella Papadakis/Guillaume Cizeron (FRA) - 217,54
2. Madison Chock/Evan Bates (USA) - 208,31
3. Lilah Fear/Lewis Gibson (GBR) - 190,39
Pełne wyniki tutaj.
Junior Grand Prix Austria
Drugą wygraną w zawodach tej serii na swoje konto dołożył Ilia Malinin. Amerykanin utrzymał pierwsze miejsce z przewagą prawie 24 punktów nad drugim Artiomem Kowalowem. Podium uzupełnił Kiriłł Sarnowskij, złoty medalista z Koszyc.
Na liście startowej solistek znalazły się dwie Polki. Nowe rekordy życiowe ustanowiła Weronika Ferlin, ale zdecydowanie gorzej poszło Karolinie Białas. Łyżwiarka była daleko od formy, którą pokazała tydzień wcześniej w Gdańsku. Biało-Czerwone zajęły odpowiednio 22. i 25. lokatę. Całość zmagań wygrała srebrna medalistka cyklu ze Słowacji, Sofja Murawjewa. Na drugie miejsce wskoczyła Isabeau Levito. Na najniższym stopniu podium stanęła - po dwóch upadkach przy skokach poczwórnych - Anastasija Zinina.
Dwa pierwsze miejsca wśród rywalizacji par sportowych zajęli Rosjanie - Natalja Chabibullina i Ilja Kniażuk oraz Anastasija Muchortowa z Dmitrijem Jewgienjewem. Brązowy medal do swojej kolekcji dołożyli - urodzeni w Rosji - reprezentanci Gruzji Karina Safina/i Łuka Bieruława.
Z brązowego medalu cieszyli się reprezentanci Kanady Nadija Baszynśka i Peter Beaumont. Trenujący wspólnie z utytułowaną Piper Gilles i Paulem Poirierem w Krasnojarsku skończyli oczko niżej. Na drugim miejscu zmagania ukończyła Oona Brown i Gage Brown z USA. Zwycięstwo na swoje konto dopisali srebrni medaliści Zimowych Igrzysk Olimpijskich Młodzieży 2020 Sofja Tiutiunina i Aleksandr Szustickij.
Junior Grand Prix Austria 2021
Soliści
1. Ilia Malinin (USA) - 245,35
2. Artiom Kowalow (RUS) - 221,51
3. Kiriłł Sanrowskij (RUS) - 216,70
Solistki
1. Sofja Murawjewa (RUS) - 211,81
2. Isabeau Levito (USA) - 208,31
3. Anastasija Zinina (RUS) - 190,66
Pary sportowe
1. Natalja Chabibullina/Ilja Kniażuk (RUS) - 188,84
2. Anastasija Muchortowa/Dmitrij Jewgienjew (RUS) -183,64
3. Karina Safina/i Łuka Bieruława (GEO) - 179,27
Pary taneczne
1. Sofja Tiutiunina /Aleksandr Szustickij (RUS) - 162,28
2. Oona Brown i Gage Brown (USA) - 152,74
3. Nadija Baszynśka/Peter Beaumont (CAN) - 152,06
Pełne wyniki tutaj.
Zawody w Austrii zakończyły etapy Junior Grand Prix. Teraz pozostaje czekać na finał serii, który odbędzie się - wspólnie z finałem seniorskim - w Japonii 8-12 grudnia.
Zakwalifikowani do Finału Junior Grand Prix 2021/2022
Solistki
- Lindsay Thorngren (USA)
- Isabeau Levito (USA)
- Wieronika Żylina (RUS) - kontuzjowana, prawdopodobnie zastąpi ją Anastasiję Zininę
- Sofia Akatjewa (RUS)
- Anelija Petrosian (RUS)
- Sofja Murawjewa (RUS)
- Japońska dzika karta
Pary sportowe
- Anastasija Muchortowa/Dmitrij Jewgienjew (RUS)
- Jekatierina Czykmariewa/Matwiej Janczenkow (RUS)
- Natalja Chabibullina/Ilja Kniażuk (RUS)
- Jekatierina Pietuszkowa/Jewgienij Malikow (RUS)
Pary taneczne
- Katarina Wolfstin/Jeffrey Chen (USA)
- Oona Brown/Gage Brown (USA)
- Natalie D'Alessabdro/Bruce Waddell (CAN)
- Irina Chawronina/Dario Czyrizan (RUS)
- Wasilisa Kaganowskaja/Walerij Angiełopoł (RUS)
- Sofja Tiutiunina/Aleksandr Szustickij (RUS)
Soliści
- Illia Malinin (USA)
- Wesley Chiu (CAN)
- Kiriłł Sanrowskij (RUS)
- Gleb Łutfullin (RUS)
- Ilja Jabłokow (RUS)
- Jegor Ruchin (RUS)
- Japońska dzika karta
Teraz przed nami test obiektu olimpijskiego w Pekinie - Asian Open 12-17/10 i klika mniejszych imprez międzynarodowych ze startami Biało-Czerwonych. Pierwsze Grand Prix seniorów już 22-24/10, na którym zobaczymy m.in. Jekatierinę Kurakową i Natalię Kaliszek z Maksymem Spodyriewem.
Agnieszka Musiał
Od dzieciaka na lodzie, teraz częściej na trybunach. Piszę o łyżwiarstwie figurowym, hokeju i gimnastyce.