Silne burze nad Polską, liczne podtopienia
- Dodał: Łukasz Bok
- Data publikacji: 11.05.2018, 18:35
Zgodnie z prognozami, po południu nad Polską rozwinęły się silne komórki burzowe, które doprowadziły do licznych podtopień.
Meteorolodzy ostrzegali przed dzisiejszymi burzami, które miały charakteryzować się głównie silnymi opadami deszczu. Po południu pierwsze burze doprowadziły do podtopień, między innymi w Trójmieście i Łodzi.
W Trójmieście lokalnie spadło ponad 30 mm deszczu w kilkanaście minut (średnia miesięczna maja to ok. 50-60mm). W Gdańsku zebrał się sztab kryzysowy, bowiem większość dróg została podtopiona. W wielu miejscach wstrzymano ruch drogowy i tramwajowy, a na ulice wyjechały wszystkie dostępne służby. Mimo intensywnych opadów nie odnotowano większych szkód, woda jest systematycznie odpompowywana.
W Łodzi, tuż po godzinie 15, zaczęło mocniej wiać i padać. Burza z ulewą pojawiły się chwilę później. Deszcz był tak intensywny, że już po kilku minutach zalał ulice i budynki, w niektórych miejscach kierowcy musieli jeździć po chodnikach, ponieważ ulice były pod wodą. Z wiaduktów woda lała się jak z wodospadów.
Zalany został także dworzec Łódź Fabryczna. Na szczęście nie spowodowało to opóźnień w kursowaniu pociągów, jeżdżą one normalnie. Dostęp do peronów również nie jest ograniczony. Zalana część dworca została odgrodzona. Prawdopodobną przyczyną zalania Fabrycznego jest wada konstrukcyjna, która ma zostać zgłoszona wykonawcy.
Straż pożarna miała do godz. 17 aż 170 interwencji. Większość z nich dotyczyła podtopienia budynków. Oprócz dworca zalane zostały m.in. Prokuratura Apelacyjna przy ul. Piotrkowskiej, Teatr Wielki i piwnice budynku Telewizji Polskiej, jak również szkoła muzyczna przy ul. Sosnowej. Najbardziej ucierpiały: Śródmieście, Widzew i Górna.
W pozostałych rejonach województwa nie było tak poważnych zjawisk pogodowych - podtopione zostały pojedyncze piwnice w budynkach.
Najpoważniejsze zdarzenia zanotowano w powiecie tomaszowskim, w Popielawach silny wiatr zerwał dach z budynku. Poza tym interwencje dotyczyły głównie wypompowywania wody, połamanych gałęzi i zerwanych trakcji.
Awarie energetyczne
W całym kraju bez prądu jest prawie 11 tys. odbiorców. Najgorsza sytuacja jest w województwie kujawsko-pomorskim, gdzie prąd nie dociera do 4,5 tysiąca gospodarstw domowych.
Ostrzeżenia IMiGW
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed burzami dla sześciu województw: lubuskiego, wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego, łódzkiego, mazowieckiego i lubelskiego. Burzom może towarzyszyć grad. Ostrzeżenia mają rangę pierwszego stopnia - najniższego w skali trzystopniowej.