Kanada: premier sięga po ustawę o sytuacjach nadzwyczajnych w związku z protestami
- Dodał: Anna Wysocka
- Data publikacji: 15.02.2022, 11:07
W poniedziałek (14.02) Premier Kanady, Justin Trudeau, zakwestionował legalność trwających od ponad dwóch tygodni protestów prowadzonych w ramach tzw. Konwoju Wolności i tym samym ma zamiar skorzystać z ustawy o sytuacjach nadzwyczajnych, aby odblokować ulice w Ottawie i na przejściach granicznych z USA.
- Chodzi o bezpieczeństwo Kanadyjczyków oraz o ochronę miejsc pracy. Nie możemy i nie zgodzimy się na kontynuowanie nielegalnych i niebezpiecznych działań - powiedział kanadyjski premier, zwracając uwagę, że blokady protestujących miały przyczynić się do przerwania łańcuchów dostaw. Na podstawie przepisów dotyczących sytuacji nadzwyczajnych, policja federalna (RCMP) ma otrzymać dodatkowe uprawnienia i będzie mogła wspierać lokalne jednostki policji. Lotniska i przejścia graniczne będą szczególnie chronione.
Wicepremier Kanady, Chrystia Freeland, zapowiedziała również, że banki będą miały możliwość zamrożenia kont osobistych (bez specjalnego nakazu sądowego) wszystkich osób protestujących, a dodatkowo, ubezpieczenie ich pojazdów może zostać zawieszone. Hakerzy ujawnili w niedzielę (13.02) sumę zebranych środków na platformie crowfundingowej GiveSendGo, gdzie została przeniesiona zbiórka na rzecz tzw. Konwoju Wolności po zablokowaniu jej na platformie GoFundMe - 93 tys. darowizn dla kierowców ciężarówek o łącznej wartości 8,4 mln dolarów. Większość wpłat pochodziła z USA. Warto dodać, że wielu Amerykanów zamierzało przyłączyć się do protestów, lecz nie zostali wpuszczeni przez straż graniczną.
Źródło: BBC

Anna Wysocka
Studentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Szczecińskim.