
NSA: dziecko, którego rodzicami są dwaj mężczyźni, ma prawo do polskiego obywatelstwa
- Dodał: Karol Gąsienica
- Data publikacji: 17.02.2022, 22:10
W środę (16.02) Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że dziecko, które zostało urodzone w Kanadzie przez surogatkę, a w którego akcie urodzenia wskazano dwóch ojców, w tym obywatela RP, ma prawo do potwierdzenia polskiego obywatelstwa.
O wyroku NSA poinformował Rzecznik Praw Obywatelskich, który zaangażował się w sprawę dotyczącą odmowy potwierdzenia obywatelstwa dla dziewczynki urodzonej w Kanadzie w procedurze surogacji. W jej akcie urodzenia widnieje dwóch ojców - biologiczny, który jest polskim obywatelem, oraz jego mąż.
Organy administracji publicznej, których zadaniem jest przyznawanie polskiego obywatelstwa, odmówiły jego potwierdzenia dla dziewczynki urodzonej w Kanadzie ze względu na tzw. klauzulę porządku publicznego, według której w polskim systemie prawnym nie występują takie terminy, jak umowa o surogację czy rodzicielstwo osób tej samej płci. Tę interpretację podtrzymał później także Wojewódzki Sąd Administracyjny, którego wyrok został jednak uchylony wczorajszym postanowieniem NSA.
Rzecznik Praw Obywatelskich ocenił, że rozstrzygnięcia urzędników i sędziów WSA prowadzą do pozbawienia małoletniej, która niewątpliwie jest córką polskiego obywatela, prawa do obywatelstwa polskiego, jedynie na tej podstawie, że w jej akcie urodzenia wskazane są jako rodzice osoby tej samej płci. Według RPO takie działanie stanowi dyskryminację dziewczynki ze względu na orientację seksualną jej rodziców, co jest sprzeczne z podstawowymi zasadami polskiego porządku prawnego, kształtowanego przez Konstytucję oraz normy prawa międzynarodowego w zakresie praw człowieka.
W ustnych motywach rozstrzygnięcia sędziowie NSA wskazali, że państwo nie może czynić łaski z potwierdzenia obywatelstwa w sytuacji, gdy przepis prawa materialnego wyraźnie stanowi o obowiązku takiego działania.
Na mocy wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego wojewoda mazowiecki ma 30 dni na wydanie decyzji o potwierdzeniu obywatelstwa polskiego dla małoletniej.