
Scholz w Bundestagu: atak na Ukrainę okaże się dla Rosji „katastrofą”
- Dodał: Piotr Kondratowicz
- Data publikacji: 27.02.2022, 20:11
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz wygłosił w Bundestagu przełomowe przemówienie, podczas którego przedstawił plan działania w obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę. Scholz zapowiedział m.in. wyłączenie rosyjskich banków z systemu SWIFT, zamknięcie przestrzeni powietrznej dla tamtejszych linii lotniczych czy znaczne zwiększenie budżetu obronnego państwa. Jak zaznaczył, Ukraińcy bronią nie tylko swojej ojczyzny, ale walczą o wolność i demokrację. - Jesteśmy po ich stronie, po właściwej stronie historii - zapewniał kanclerz.
Niedawną deklaracją o przekazaniu ukraińskiej armii śmiercionośnej broni do obrony swojej ojczyzny, kanclerz Scholz dał jasny sygnał, że jego postawa wobec wydarzeń we wschodniej Europie uległa radykalnej zmianie. Wspominanej metamorfozie dowodzi również jego niedzielne (27.02) wystąpienie w Bundestagu, podczas którego, w dobitnych i niespotykanych wcześniej słowach, skrytykował poczynania prezydenta Federacji rosyjskiej Władimira Putina, określając go człowiekiem pozbawionym skrupułów. Polityk podkreślał, że przywódca z zimną krwią oraz bez jakiegokolwiek powodu najechał na Ukrainę, czego nie można w żaden sposób usprawiedliwić. Zastrzegł tym samym, iż jest to wojna nie Rosjan, a samego Putina.
- Zrobił to tylko z jednego powodu. Wolność Ukraińców stanowi wyzwanie dla jego własnego opresyjnego reżimu. To jest nieludzkie. Jest to sprzeczne z prawem międzynarodowym. Nie da się tego usprawiedliwić niczym ani nikim - głosił Niemiec.
Polityk przedstawił swój plan działania, których wdrożenie, jego zdaniem, może przyczynić się do powstrzymania agresywnych zapędów prezydenta Rosji. Scholz zakomunikował, że wszystkie rosyjskie banki działające dotychczas na terenie Republiki Federalnej Niemiec zostaną zamknięte. Jak dodał, placówki te zostaną także pozbawione możliwości korzystania z systemu SWIFT. - Wspólnie z Unią Europejską i wszystkimi państwami członkowskimi ustaliliśmy, że chcemy odciąć wszelkie możliwości finansowych działań Rosji na rynkach międzynarodowych - powiedział dyplomata. Zadeklarował również zamknięcie przestrzeni powietrznej nad swoim krajem zarówno dla pojedynczych rosyjskich samolotów, jak i tamtejszych linii lotniczych. Co więcej, kanclerz zapowiedział konfiskatę majątków wszystkich rosyjskich oligarchów, a także, co niezwykle zaskakujące, podjęcie bezpośrednich kroków karnych wobec Putina i jego ludzi.
- Wojna jest katastrofą dla Ukrainy, ale wojna okaże się również katastrofą dla Rosji - ostrzegał w gmachu parlamentu Scholz.
Jak przekonywał w dalszej części swojego przemówienia, wojska niemieckie będą bronić każdego metra kwadratowego NATO. W tym miejscu zapowiedział kolejne ze swoich założeń, w ramach których wydatki na obronność jego państwa mają ulec znacznemu podwyższeniu. - Od tej pory będziemy co roku inwestować w obronność ponad dwa procent projektu krajowego brutto - ogłosił. Scholz nadmienił tym samym, że planuje utworzenie specjalnego funduszu dla Bundeswehry, którego wysokość będzie wynosić 100 miliardów euro. Jak przekonywał, działania te mają mają pomóc w dostosowaniu armii do nowoczesnych standardów. - Wykorzystamy te środki na niezbędne inwestycje i projekty zbrojeniowe - powiedział kanclerz.
- Bez względu na to, czy jest to możliwe, czy nie, pozostajemy wierni naszemu obowiązkowi wspierania NATO. Putin nie powinien lekceważyć naszej determinacji - oznajmił polityk.
Według kanclerza, aby zmniejszyć zależność Niemiec od rosyjskiego gazu ziemnego, na terenie jego kraju powstaną dwa terminale skroplonego gazu ziemnego (LNG). Jako ich lokalizacje wymienił miasta Brunsbuettel i Wilhelmshaven. Dodał, że pomogą w tym również inwestycje, dzięki którym jego rodacy będą mogli czerpać energię z odnawialnych źródeł. - Im szybciej przyspieszymy rozbudowę odnawialnych źródeł energii, tym lepiej - ocenił. Scholz ujawnił również plany utworzenia krajowych rezerw węgla i gazu.
Wojna Putina nie może otwierać starych ran. Pojednanie między Niemcami a Rosją to ważny rozdział w historii. Stoimy z Ukrainą i u boku Rosjan, którzy odważnie opowiadają się za pokojem, wolnością i prawami człowieka - przekazał za pośrednictwem serwisu Twitter kanclerz.
Warto dodać, że w minioną sobotę (26.02) wizytę kanclerzowi złożyli wspólnie premier Mateusz Morawiecki i prezydent Litwy Gitanas Nausėda. Przekonywali oni Scholza do nałożenia na Federację Rosyjską pakietu sankcji. Wśród propozycji, które przedstawił szef polskiego rządu znalazły się m.in. te, dotyczące zamknięcia przestrzeni powietrznej dla tamtejszych samolotów i linii lotniczych, wyłączenie tego państwa z systemu SWIFT, ale też choćby rezygnacja władz niemieckich z uruchomienia gazociągu Nord Stream 2. Premier Morawiecki w ostrych słowach skrytykował również, dotychczas bierną, postawę kanclerza wobec dramatycznych wydarzeń, które w ostatnich dniach mają miejsce na Ukrainie.
Zapraszamy do śledzenia naszej relacji na żywo z przebiegu inwazji na Ukrainę.
Źródło: bundeskanzler.de, PAP

Piotr Kondratowicz
Dziennikarz - trochę z zawodu, trochę z zamiłowania. Pasjonat sportu, fotografii oraz polityki.