
Dzisiejsze spotkania polskich władz: Biden, Google, europejscy ambasadorzy
- Dodał: Damian Olszewski
- Data publikacji: 28.02.2022, 21:49
W poniedziałek (28.02) polscy przywódcy odbyli wiele spotkań dotyczących kryzysu na Ukrainie. Rozmawiano przede wszystkim o sposobach pomocy Ukraińcom.
Mateusz Morawiecki - unijny komisarz ds. pomocy humanitarnej
Premier Mateusz Morawiecki wraz z szefem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (KPRM), Michałem Dworczykiem, odbyli wideokonferencję z unijnym komisarzem ds. pomocy humanitarnej Janezem Lenarčičem. Panowie dyskutowali na temat unijnego mechanizmu ochrony ludności i optymalizacji zasobów w celu dostarczania potrzebnych rzeczy Ukraińcom w kraju oraz uchodźcom w sąsiednich państwach.
Lenarčič, za pośrednictwem Twittera, podziękował polskiemu rządowi i Polakom za okazane wsparcie.
Podziękowałem polskiemu rządowi za wkład w trwające już akcje pomocowe w ramach koordynacji Europejskiego Mechanizmu Ochrony Ludności, ale przede wszystkim Polakom za okazanie ogromnej dozy konkretnej solidarności z ludźmi w tych trudnych chwilach - napisał.
Mateusz Morawiecki - europejscy ambasadorzy
W KPRM odbyło się spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z ambasadorami państw Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz innych państw europejskich ws. koordynacji pomocy humanitarnej dla Ukrainy. Morawiecki podkreślił, że mamy do czynienia z kryzysem humanitarnym i napływem uchodźców.
- Kilka dni temu wjechało do Polski 25 tys. osób, kolejnego dnia 40 tys., jeszcze kolejnego 60 tys., a teraz dziennie wjeżdża około 100 tys. uchodźców do Polski. Dlatego bardzo pilna jest również pomoc humanitarna - podkreślił. Do tej pory do Polski trafiło około 300 tys. uchodźców wojennych - mówił premier. - Wielokrotnie więcej osób zmierza teraz ku polskiej granicy. To przede wszystkim kobiety i dzieci, ale także osoby starsze - dodał.
Premier zaznaczył też, że pomoc Ukraińcom nie może być tylko spontanicznym odruchem serca, ale musi mieć charakter systemowy.
- Przygotowaliśmy ogromną bazę logistyczną, noclegową, a przede wszystkim cały proces rozlokowywania osób, które się w Polsce pojawiają - wymieniał Morawiecki.
Poinformował też, że codziennie z Polski na Ukrainę wyruszają konwoje humanitarne, przygotowywane m.in. przez Caritas, organizacje pozarządowe i rząd.
Mateusz Morawiecki - Google
Premier odbył także wideokonferencję z CEO Alphabet (właściciel Google’a), Sundarem Pichai. Spotkanie dotyczyło rosyjskich działań dezinformacyjnych w polskim internecie.
Wcześniej szef rządu wraz z przywódcami Litwy, Łotwy i Estonii, skierowali list do prezesów Google, Twitter, Facebooka i YouTube’a z prośbą o pomoc w opanowaniu sytuacji w sieci.
W czasie rozmowy Prezes Pichai zapewnił mnie, że zespoły Google działają 24 godziny na dobę we wszystkich krytycznych obszarach - dezinformacji, cyberbezpieczeństwa, spraw humanitarnych i zapewniania dostępu do zweryfikowanych informacji - czytamy w komunikacie premiera zamieszczonym na facebookowym profilu KPRM.
Pichai poinformował także Morawieckiego o tym, że w odpowiedzi na prośby kilku rządów, w tym Polski, pracownicy Google’a zablokowali dostęp do niektórych rosyjskich kanałów na YouTube w tych krajach.
Andrzej Duda - rząd
Prezydent Andrzej Duda odbył w godzinach przedpołudniowych kolejną naradę z członkami rządu w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego. Politycy dyskutowali na temat dalszych strategii w związku z kryzysem na Ukrainie.
Andrzej Duda - sojusznicze konsultację na prośbę Bidena
Prezydent odbył wideokonferencję w ramach sojuszniczych konsultacji zorganizowanych przez prezydenta USA Joe Bidena wraz z przywódcami Francji, Niemiec, Włoch, Japonii, Rumunii, Wielkiej Brytanii, UE i NATO.
Po zakończeniu rozmów prezydent relacjonował, że dotyczyły sytuacji na Ukrainie, narastającej agresji ze strony Rosji, w tym sformułowanej w niedzielę (27.02) przez prezydenta Władimira Putina groźbie atomowej. Rozmawiano także o kolejnych pakietach sankcji.
- Przybywają do nas setki tysięcy uchodźców z Ukrainy - ludzi, którzy stracili swoje domy, ludzi, którzy uciekają przed wojną - podkreślił Andrzej Duda. Wyraził wiarę, że wszyscy uchodźcy, którzy przybywają do Polski, będą mogli u nas spędzić spokojny i bezpieczny czas, a potem wrócić do swoich domów i do normalnego życia. Podziękował też za wielkie serce, które widać u nas Polaków: za zaproszenia do domów, za przynoszenie darów, za niezwykłą ofiarność i gotowość do wspierania Ukraińców.
Andrzej Duda - przewodniczący Rady Europejskiej
Andrzej Duda w rozmowie z przewodniczący Rady Europejskiej Charlesem Michelem ponownie wyraził poparcie dla europejskich aspiracji Ukrainy i nadania jej statusu kandydata do członkostwa w UE - przekazał w wpisie na Twitterze sekretarz stanu Jakub Kumoch.
Andrzej Duda - premier Wielkiej Brytanii
Rozmowa między prezydentem Andrzejem Dudą i premierem Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem. Oczywisty temat: Ukraina i rosyjska agresja - napisał Kumoch na Twitterze.
Andrzej Duda - prezydent Słowenii
Prezydent Polski podczas rozmowy telefonicznej ze swoim słoweńskim odpowiednikiem Borutem Pahorem omawiał sytuację wokół Ukrainy oraz aspiracje i perspektywę europejską tego kraju.
Andrzej Duda - prezydent Gruzji
Duda w rozmowie telefonicznej z prezydent Gruzji Solomą Zurabiszwili dyskutował na temat utrzymania jedności w sprawie sankcji przeciwko reżimowi Putina, co jest kluczowe dla Polski, dla UE, dla NATO i dla całego świata.
Andrzej Duda - prezydent Niemiec
Z kolei Duda i Frank-Walter Steinmeier, prezydent Niemiec, skupili się na europejskiej perspektywie dla Ukrainy.
Natomiast na 1 marca w Warszawie zaplanowane jest spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z jego brytyjskim odpowiednikiem, Borisem Johnsonem, czytamy na stronie Kancelarii Premiera.