
Spotkanie premiera z przewodniczącym Rady Europejskiej – polska gotowość do embarga na węgiel z Rosji
- Data publikacji: 02.03.2022, 11:49
W środę (02.03) odbyło się spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z przewodniczącym Rady Europejskiej, Charlesem Michelem, w trakcie którego omawiano potencjalne sankcje do nałożenia na Rosję w związku z inwazją na Ukrainę.
Mateusz Morawiecki w pierwszej kolejności podsumował działania humanitarne realizowane przez stronę polską.
- Dziś najważniejsza sprawa to pomóc ludziom, którzy są w potrzebie, którzy uciekają przed wojną. Wojna na Ukrainie staje się coraz bardziej intensywna. Rosjanie podchodzą pod większe miasta. Dokonują zbrodni wojennych, giną cywile, giną dzieci, kobiety. Jesteśmy zobowiązani żeby pomóc naszym sąsiadom i to robimy. Zorganizowaliśmy korytarz humanitarny, przyspieszyliśmy wszystkie procedury, które po naszej stronie mogliśmy przyspieszyć. Jestem w stałym w kontakcie z premierem i prezydentem Ukrainy po to, aby pomóc tym biednym ludziom uciekającym przed wojną – wygłosił premier podczas konferencji w porcie lotniczym Rzeszów-Jasionka.
Premier podziękował również Polakom za to, że otwierają swoje drzwi i serca, aby pomóc obywatelom Ukrainy. Jak podkreślał, w działania zaangażowało się tysiące ludzi.
Głównym tematem spotkania miały być kolejne sankcje, które mogłyby zostać nałożone na Rosję. Premier Morawiecki wyraził gotowość Polski do wprowadzenia embarga na rosyjski węgiel. Podkreślił również wagę blokady importu innych surowców energetycznych z Rosji.
- Te sankcje muszą być jak najdalej idące, po to, żeby powstrzymać rosyjską machinę wojenną. To jest niezbędne, żebyśmy mogli z powrotem mówić o powrocie do pokoju. Częścią pakietu sankcji ma być blokada na różnego rodzaju węglowodory z Rosji – ropę, gaz i węgiel. Raz jeszcze apeluję o to, żeby Komisja Europejska zdecydowała się na embargo na węgiel rosyjski – mówił premier Morawiecki.
Jak podkreślił premier, Polska potrzebuje zgody Komisji Europejskiej na wprowadzenie embarga, ponieważ jest to decyzja dotycząca handlu międzynarodowego. Zapewnił również, że rozmawiał o zastąpieniu importowanego z Rosji surowca węglem z Australii.
- Polska natychmiast chce zaprzestać również importu węgla rosyjskiego i o tym rozmawiałem dzisiaj z premierem Australii, żeby także stamtąd transportować węgiel do Polski, ten który jest potrzebny jeszcze do różnych celów, przede wszystkim do ciepłownictwa – poinformował Mateusz Morawiecki.
Charles Michel podkreślił zjednoczenie wszystkich członków Unii Europejskich oraz innych partnerów. Przypomniał również, że Komisja Europejska zgromadziła 500 mln euro na pomoc humanitarną dla Ukrainy. Charles Michel zapewnił, że nie dochodzi do żadnych aktów dyskryminacji uchodźców narodowości pozaeuropejskich, zaprzeczając dotychczasowym doniesieniem siejącym dezinformację w tym temacie.
- W ostatnich godzinach stanęliśmy wobec takich informacji: jest bardzo ważne, aby jasno powiedzieć, że wartości Unii Europejskiej, które silnie tutaj gwarantujecie, to jest właśnie brak dyskryminacji – jest bezpieczne przejście dla wszystkich, którzy chcą przekroczyć granicę. Wiem, że pracujecie tutaj bardzo ciężko, by zagwarantować bezpieczne przejście Ukraińcom, zarówno obywateli Europy, jak i innych krajów, bez jakiejkolwiek dyskryminacji – mówił przewodniczący Rady Europejskiej.
Charles Michel podkreślił, że obecnie priorytetem jest wdrożenie dotychczasowych sankcji, które zostały uzgodnione z krajami UE oraz innymi sojusznikami.
- Pracujemy także, by być gotowymi, jeśli rozważane będą inne opcje. Ale w tym momencie wprowadzamy to, o czym już zdecydowaliśmy – mówił przewodniczący Michel.
Zapraszamy do śledzenia naszej relacji na żywo z przebiegu inwazji na Ukrainę.