Pekin 2022: zimowe igrzyska paraolimpijskie czas zacząć!
- Dodał: Paweł Klecha
- Data publikacji: 04.03.2022, 09:33
Jak to jest w zwyczaju, niedługo po zgaszeniu olimpijskiego znicza rozpoczyna się paraolimpiada. W tym roku gości ona, tak samo jak zimowe igrzyska, w Pekinie. Całe wydarzenie rozpocznie się już dzisiaj ceremonią otwarcia o godzinie 13:00 czasu polskiego i potrwa do 13 marca.
Jesteśmy chwilę przed rozpoczęciem ceremonii otwarcia XIII Zimowych Igrzysk Paraolimpijskich Pekin 2022. Zaprezentuje się na niej 49 nacji, które zmierzą się ze sobą w sześciu dyscyplinach. Łącznie ze wszystkich krajów do Chin powinno przybyć 736 sportowców. Powinno, gdyż z wiadomych względów politycznych, jak i pandemicznych jakiejś części z nich możemy nie ujrzeć na arenach sportowych w Pekinie. Chociażby wczoraj Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski wykluczył z tegorocznej paraolimpiady reprezentantów Rosji i Białorusi.
Polacy
Naszych reprezentantów zobaczymy w stolicy "Państwa Środka" w liczbie jedenastu:
- Piotr Garbowski - parabiathlon, paranarciarstwo biegowe
- Monika Kukla - parabiathlon, paranarciarstwo biegowe
- Witold Skupień - paranarciarstwo biegowe
- Wojciech Tabara - parasnowboard
- Andrzej Szczęsny - paranarciarstwo alpejskie
- Krzysztof Plewa - parabiathlon, paranarciarstwo biegowe
- Iweta Faron - parabiathlon, paranarciarstwo biegowe
- Igor Sikorski - paranarciarstwo alpejskie
- Paweł Nowicki - parabiathlon, paranarciarstwo biegowe
- Aneta Górska - parabiathlon, paranarciarstwo biegowe
- Paweł Gil - parabiathlon, paranarciarstwo biegowe
Z nich wszystkich tylko Igor Sikorski zna smak medalu olimpijskiego. Zdobył on brąz cztery lata temu w Pjongczangu, w konkurencji slalom gigant, w kategorii "siedząco". Dla Moniki Kukli, Krzysztofa Plewy, Wojciecha Tabary, Pawła Gila, Anety Górskiej i Pawła Nowickiego będzie to natomiast olimpijski debiut.
Daty i godziny wszystkich startów "Biało-Czerwonych" możecie znaleźć na stronie Polskiego Komitetu Olimpijskiego.
Dyscypliny
Podczas XIII Zimowych Igrzysk Paraolimpijskich będziemy oglądać sportowców walczących o medale w sześciu dyscyplinach, w których to odbędzie się 78 konkurencji: 39 męskich, 35 żeńskich i 4 mieszane.
- parabiathlon
- paranarciarstwo biegowe
- paranarciarstwo alpejskie
- parasnowboard
- parahokej
- paracurling
Pełną rozpiskę kiedy rozgrywane będą zawody w poszczególnych dyscyplinach znajdziecie na oficjalnej stronie igrzysk.
„Razem dla wspólnej przyszłości” (”Together for a shared future”)
Tak brzmi oficjalne hasło przyświecające sportowcom podczas tegorocznej paraolimpiady. Zatwierdzone przez Komitet Organizacyjny Pekin 2022, ma nawiązywać do wspólnego przeżywania emocji w trakcie zmagań.
Znicz olimpijski
Nawiązuje on wyglądem do tego ze zwykłej olimpiady, jednak różni się kolorami oraz niektórymi detalami. Złoty i srebrny w zamyśle mają symbolizować "chwałę i marzenia", ale również odzwierciedlać olimpijskie założenia - "determinację, równość, inspirację i odwagę". W dolnej części znicza znajduje się wygrawerowany językiem Braille'a napis " Zimowe Igrzyska Olimpijskie Pekin 2022"
Maskotka
Poznajcie Shuey Rhon Rhonb - maskotkę tegorocznej paraolimpiady. Jest on tradycyjnym, chińskim lampionem od tysiącleci powiązany z kulturą tego kraju. "Shuey Rhon Rhon jest lampionem gotowym na przyjęcie przyjaciół z całego świata na wielką imprezę. Światło bijące z jego serca symbolizuje ciepło, przyjaźń, odwagę i wytrwałość paraolimpijczyków, którzy rozpalają swoją postawą wyobraźnię milionów ludzi na całym świecie." - możemy przeczytać na oficjalnej stronie wydarzenia.
Na zakończenie informuję, że na naszej stronie będziecie mogli dowiedzieć się wszystkiego, co się działo się danego dnia olimpijskiego w regularnych podsumowaniach.
Źródło: paralympic.org
Paweł Klecha
Student Finansów i Rachunkowości na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Zajarany tak samo w finansach, jak i w sporcie. Głównie piłka nożna, skoki narciarskie i tenis, ale nie zamykam się na żadną dyscyplinę, szczególnie jeśli dobrze radzi sobie w niej reprezentant naszego kraju :D