
Pracownicy elektrowni atomowej w Czarnobylu pracują już 10. dzień
- Dodał: Karolina Koźlak
- Data publikacji: 05.03.2022, 08:19
W sobotę (5.03) burmistrz miasta Sławutycz, Jurij Fomiczew, poinformował, że pracownicy elektrowni atomowej w Czarnobylu pracują już dziesiąty dzień z powodu zajęcia obiektu przez Rosjan.
Pracownicy, którzy pozostali w elektrowni po przejęciu nad nią kontroli przez rosyjskich wojskowych zostali podzieleni na dwie grupy i pracują na zmianę. Na miejscu jest około 300 osób. Oprócz pracowników, obiektu nie mogą opuścić także: rozbrojeni żołnierze Gwardii Narodowej Ukrainy, strażacy z przyzakładowej jednostki, personel medyczny, a także czterech stalkerów. Trwają obecnie negocjacje dotyczące ewentualnego powrotu personelu do Sławutycza i zastąpienia ich innymi pracownikami.
- Ludzie jedzą oszczędnie, mają ograniczoną ilość leków [...] Ich bliscy mieszkający w Sławutyczu bardzo się martwią i nie wiedzą co z tym zrobić - przekazał burmistrz Sławutycza.
Według Fomiczewa Rosjanie stosują prawdziwy terroryzm. Polityk przekazał również, że na świecie nie było takich precedensów dotyczących zajmowania obiektów jądrowych.
25 lutego przedstawiciele rosyjskiego Ministerstwa Obrony poinformowali, że przejęto kontrolę nad elektrownią jądrową w Czarnobylu, jednakże obiekt był zajmowany przez Rosjan już od pierwszego dnia inwazji na Ukrainę. Według władz ukraińskich przejęcie przez rosyjskich wojskowych obiektu jest terroryzmem nuklearnym. Zgodnie z danymi uzyskanymi przez stacje monitorujące, poziom promieniowania wzrósł około 20-krotnie w związku z działaniami rosyjskich wojskowych na terenie elektrowni. Należy jednak zaznaczyć, że promieniowanie te obecnie nie stanowi zagrożenia dla osób przebywających na terytorium Polski. W związku z obawami dotyczącymi promieniowania Polacy zaczęli wykazywać większe zainteresowanie zakupem Płynu Lugola, co jest zupełnie nieuzasadnione. Ponadto w związku z sytuacją we wniosku złożonym na ręce Przewodniczącego Rady Gubernatorów Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej delegaci Polski i Kanady zwrócili się z prośbą o zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia rady. Posiedzenie te miało miejsce 2 i 3 marca, a w jego trakcie przyjęto rezolucję w sprawie bezpieczeństwa jądrowego, ochrony fizycznej i zabezpieczeń na Ukrainie.
Źródła: Hromadske, Napromieniowani.pl

Karolina Koźlak
Studentka kryminalistyki i nauk sądowych, inżynier zootechniki, copywriter i pasjonatka tanatologii.