
Czarnobyl: wypalone paliwo nie stwarza zagrożenia radiologicznego
- Dodał: Karolina Koźlak
- Data publikacji: 09.03.2022, 21:00
W środę (9.03) przedstawiciele Państwowej Agencji Atomistyki poinformowali, że mimo braku zasilania w elektrowni jądrowej w Czarnobylu, przechowywane na terenie Strefy Wykluczenia w przechowalnikach ISF-1 wypalone paliwo jądrowe nie stanowi zagrożenia radiacyjnego dla otoczenia.
Dzisiaj (9.03) wskutek działania rosyjskich wojskowych doszło do uszkodzenia linii najwyższego napięcia 750kV, co spowodowało odcięcie energii elektrycznej od elektrowni jądrowej i przechowalników wypalonego paliwa jądrowego. Należy jednak zaznaczyć, że systemy awaryjne umożliwiają utrzymanie chłodzenia wypalonego paliwa przez co najmniej 48 godzin, a ponadto nawet po upływie tego czasu substancja ta nie stanowi zagrożenia.
Po wyłączeniu reaktora paliwo jądrowe generuje ciepło powyłączeniowe, ale ilość tego ciepła spada wraz z mijającym czasem. W ciągu pierwszych 10 lat jest to spadek dziesięciokrotny, a od zakończenia pracy ostatniego reaktora Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej minęły 22 lata. Przez ten czas paliwo jądrowe zostało przeniesione z reaktorów do mokrych przechowalników. Zgodnie z ukraińskim raportem, który został opracowany w 2011 roku, w przypadku utraty zasilania zewnętrznego i dodatkowych źródeł zasilania, temperatura paliwa nie przekroczy 70°C, a aby doszło do uszkodzenia prętów paliwowych temperatura musiałaby przekroczyć 600°C. Osiągnięcie takiej temperatury nie jest możliwe dla paliwa chłodzonego od ponad dwóch dekad.
Ponadto przedstawiciele PAA przekazali, że mimo działań Rosjan w obszarze obiektów jądrowych, nie ma zagrożenia radiologicznego dla Polski. Nie odnotowano do tej pory żadnych niepokojących wskazań aparatury pomiarowej.
Źródła: Napromieniowani.pl, Państwowa Agencja Atomistyki

Karolina Koźlak
Studentka kryminalistyki i nauk sądowych, inżynier zootechniki, copywriter i pasjonatka tanatologii.