
World Happiness Report: Finlandia ponownie „najczęśliwszym krajem na świecie”. Polska na 48. miejscu
- Dodał: Aleksandra Bazelak
- Data publikacji: 21.03.2022, 11:10
Kraje Europy Północnej po raz kolejny znalazły się na szczycie World Happiness Report, rankingu szczęścia narodowego, opartego na ocenie różnych aspektów życia respondentów. Finlandia piąty rok z rzędu zajęła pierwsze miejsce. Tuż za nią uplasowały się Dania i Islandia. Polska po raz kolejny spadła i zajęła 48. miejsce. Na ostatniej pozycji znalazł Afganistan.
Największy wzrost odnotowały Serbia, Bułgaria i Rumunia. Najsilniejszy spadek zauważono w Libanie, Wenezueli i Afganistanie - wynika z World Happiness Report, badania finansowanego przez ONZ, które prowadzone jest od dziesięciu lat.
W pierwszej piątce, oprócz Finlandii, Danii i Islandii, znalazły się również Szwajcaria i Holandia. Wszystkie te kraje zajmowały podobne miejsca w zeszłorocznym zestawieniu. Polska w tym roku zajęła 48. miejsce, notując ponownie spadek w rankingu. W poprzednich latach zajmowała bowiem 43., a potem 44. miejsce.
- Na samym dole rankingu znajdują się społeczeństwa, które cierpią z powodu konfliktów i skrajnego ubóstwa. Mieszkańcy Afganistanu oceniają jakość swojego życia na poziomie 2,4 w dziesięciostopniowej skali. Stanowi to ważne przypomnienie materialnych i niematerialnych szkód, jakie wyrządza wojna oraz podkreśla fundamentalne znaczenie pokoju i stabilności dla ludzkiego dobrobytu - powiedział Jan-Emmanuel De Neve, belgijski ekonomista i profesor na Uniwersytecie Oksfordzkim.
World Happiness Report opiera się na badaniach respondentów, podczas których pyta się o ich poczucie szczęścia i zestawia te informacje z danymi dotyczącymi m.in.: PKB, poziomu wolności jednostki czy korupcji obecnej w danym państwie. Według Jeffreya Sachsa, jednego ze współautorów raportu, lekcja płynąca z raportu w ciągu ostatnich dziesięciu lat jest taka, że hojność ludzi i uczciwość rządów mają kluczowe znaczenie dla dobrobytu.
- Światowi przywódcy powinni wziąć to pod uwagę - dodał.
Lista państw, które zajęły 20 pierwszych pozycji:
- Finlandia
- Dania
- Islandia
- Szwajcaria
- Holandia
- Luksemburg
- Szwecja
- Norwegia
- Izrael
- Nowa Zelandia
- Austria
- Australia
- Irlandia
- Niemcy
- Kanada (10 lat temu Kanada była na 5. pozycji)
- Stany Zjednoczone
- Wielka Brytania
- Czechy
- Belgia
- Francja (najwyższe miejsce w historii).
Źródło: DW, PAP
Aleksandra Bazelak
Oficjalnie: studentka Technologii Żywności na Politechnice Opolskiej. Nieoficjalnie: lekkoduszna melancholiczka, miłośniczka podróży, irlandzkiej whiskey i chałki z masłem. Comedamus et bibamus cras enim moriemur.