
Francja: rozpoczyna się proces w sprawie morderstwa Narumi Kurosaki
- Dodał: Karolina Koźlak
- Data publikacji: 29.03.2022, 09:39
We wtorek (29.03) media poinformowały, że we Francji rozpoczyna się proces w sprawie Narumi Kurosaki, Japonki, która zaginęła w 2016 roku. Przed sądem stanie jej były partner, Nicolas Zepeda, który został oskarżony o morderstwo.
Narumi Kurosaki przyszła na świat 23 lipca 1995 roku w Tokio. W wieku 21 lat przyjechała do Francji, aby studiować na Uniwersytecie Franche-Comté w mieście Besançon.
Natomiast Nicolas Zepeda urodził się 11 grudnia 1990 roku w Santiago w zamożnej chilijskiej rodzinie. W 2014 roku wyjechał do Japonii, gdzie poznał Kurosaki. Para rozstała się po przyjeździe Japonki do Francji.
5 grudnia 2016 roku około godziny 3:20 studenci mieszkający w akademiku usłyszeli z pokoju Japonki głośne krzyki, płacz oraz huk. Jeden ze studentów wówczas wyszedł na korytarz, aby sprawdzić co się stało, jednakże po chwili niepokojące dźwięki ustały.
Następnego dnia Kurosaki nie pojawiła się na zajęciach. Jej ówczesny partner oraz członkowie rodziny otrzymali od niej wiadomość wysłaną za pośrednictwem mediów społecznościowych, według której Japonka miała problem z paszportem i musi pojechać do konsulatu w Lyonie. Jednakże należy zaznaczyć, że kobieta w przypadku problemów z paszportem nie powinna jechać do Lyonu, a do Strasburga.
Zgodnie z danymi bankowymi, kobieta użyła karty debetowej i kupiła bilet na pociąg do Lyonu. Jednakże pasażerowie pociągu podczas śledztwa zeznali, że Japonki nie było w pojeździe, a jej miejsce nie było zajęte przez całą podróż.
12 grudnia członkowie rodziny kobiety otrzymali wiadomość z konta Japonki w mediach społecznościowych, według której kobieta ma nowego partnera.
14 grudnia przedstawiciele Centrum Lingwistyki Stosowanej, gdzie studiowała Japonka, poinformowali o zdarzeniach funkcjonariuszy policji i uznano kobietę za zaginioną. Następnego dnia policjanci przeszukali jej pokój w akademiku. W pokoju studentki panował porządek, co funkcjonariusze policji uznali za podejrzane, bowiem znajomi zaginionej zeznali, że Kurosaki zazwyczaj miała bałagan w pokoju. Policjanci podczas przeszukania ustalili, że z pomieszczenia zniknęły koc, walizki, paszport oraz telefon. Analiza daktyloskopowa wykazała, że na przedmiotach w pokoju znajdują się odciski palców Zepedy. Ponadto jego DNA znaleziono na butelce wody, koszulce, ścianach, podłodze w łazience oraz na krawędzi zlewu.
Mimo śladów znalezionych w pokoju Japonki, za głównego podejrzanego uznano jej ówczesnego partnera, Arthura Del Piccolo. Podczas przesłuchania Del Piccolo wspomniał funkcjonariuszom policji o Zepedzie. Mężczyzna przekazał, że Zepeda był bardzo zazdrosny o jego związek z Japonką, a ponadto włamał się na jej konto w serwisie Facebook.
W toku śledztwa ustalono, że Kurosaki i Zepeda spotkali się 4 grudnia 2016 roku w restauracji i zjedli wspólnie obiad, po czym udali się do akademika. Ustalono, że Zepeda był ostatnią osobą, która widziała studentkę.
23 grudnia podczas konferencji prasowej mającej związek ze zniknięciem Kurosaki szef policji w Besançon przekazał, że funkcjonariusze są zaangażowani w sprawę w 100%, ale uważają, że studentka poniosła śmierć w szczególnych okolicznościach.
Poszukiwania ciała Japonki rozpoczęto w styczniu 2017 roku w lesie Chaux, w których brały udział psy policyjne. W tym obszarze nie znaleziono żadnych śladów świadczących o obecności studentki. Następnie przeszukano obszar gmin Percey, Choisey, Crissey oraz Gevry, jednakże i tym razem nie znaleziono ani śladów, ani ciała kobiety.
Zepeda był przesłuchiwany w związku ze sprawą kilka razy i utrzymywał, że 4 grudnia 2016 roku spotkał się z Kurosaki w restauracji i uprawiał z nią seks w pokoju w akademiku. Mężczyzna w 2016 roku wyjechał do Chile.
Dopiero 18 maja 2020 roku Sąd Najwyższy w Chile zezwolił na ekstradycję Zepedy do Francji, gdzie został oskarżony o morderstwo.
Rozprawa, która ma rozpocząć się dziś (29.03), zgodnie z planem, będzie trwać 11 dni. Oskarżonemu grozi kara dożywotniego pozbawienia wolności.
Należy wspomnieć, że ciała Kurosaki nie odnaleziono.
Źródła: France 24, Le Parisien

Karolina Koźlak
Studentka kryminalistyki i nauk sądowych, inżynier zootechniki, copywriter i pasjonatka tanatologii.