
WOŚP: ogłoszono wyniki 30. Finału. Padł kolejny rekord!
- Dodał: Damian Olszewski
- Data publikacji: 30.03.2022, 20:18
Jerzy Owsiak na gali w Centrum Praskim Koneser w Warszawie oficjalnie podsumował 30. Finał WOŚP. Podczas tegorocznej akcji poświęconej dziecięcej okulistyce padł kolejny rekord. W sumie zebrano 224 miliony 275 tysięcy 706 złotych i 36 groszy. To przeszło 13,5 mln złotych więcej, niż przed rokiem.
W trakcie uroczystości Jerzy Owsiak podsumował trzy dekady działalności WOŚP, jak również podziękował osobom i instytucjom zaangażowanym w jej projekty na przestrzeni lat. Symbolicznie uhonorowane zostały trzy osoby: Krystyna Kwapiszewska, blisko stuletnia autorka dzieł sztuki przekazywanych na aukcje WOŚP, Dominik Farbotko, wolontariusz kwestujący w Schronisku w Klimczoku oraz Gabriela, wolontariuszka ze sztabu w Obornikach, która podczas 30. Finału uratowała życie. 14-latka wraz z koleżanką podczas kwestowania w miejscowości Chrustowo zauważyły przez okno leżącego na podłodze mężczyznę. Dziewczyny natychmiast zadzwoniły do jednej z matek, aby ta wezwała pomoc. Przybyli na miejsce strażacy wyważyli drzwi do mieszkania 67-latka, którego następnie przetransportowano do szpitala w Poznaniu.
W zbiórkę zaangażowane były 1633 sztaby, w tym 90 sztabów zagranicznych w 29 krajach, m.in. w Australii, Chorwacji, Turcji i Tajlandii, a łączna kwota zebranych funduszy przekroczyła już 1,75 mld złotych, za które zakupiono dotąd blisko 69 tys. urządzeń.
Wśród zakupów, które planują dokonać włodarze fundacji, znajdują się urządzenia do diagnostyki i wykonywania operacji. Jednym z kluczowych zakupów ma być angiograf dwupłaszczyznowy, który pozwala na leczenie siatkówczaka - najczęstszego nowotworu złośliwego gałki ocznej u dzieci. Sprzęt ten umożliwia zastosowanie najnowocześniejszej i najskuteczniejszej metody leczenia nowotworu, czyli chemioterapii dotętniczej.
Innym ważnym celem jest uruchomienie pierwszego w Polsce centrum symulacji operacji okulistycznych, dzięki któremu specjaliści zajmujący się dziećmi będą mogli uczyć się odpowiednich ruchów i technik chirurgii wewnątrzgałkowej, co przełoży się na poprawę jakości wykonywanych operacji.