
Korea Południowa: test rakiety kosmicznej na paliwo stałe
- Data publikacji: 31.03.2022, 09:15
Sześć dni po tym, jak władze Korei Północnej poinformowały, że przeprowadzono pierwszy od 2017 roku test międzykontynentalnych pocisków balistycznych (ICBM), przedstawiciele Ministerstwa Obrony Korei Południowej uznali, że test rakiety kosmicznej w ich kraju nastąpił w bardzo poważnym momencie.
Władze Korei Południowej poinformowały, że w środę (30.03) przeprowadzono pierwszy udany start rakiety na paliwo stałe. Nazwano to niezwykle ważnym krokiem w kierunku uzyskania zdolności do obserwacji przestrzeni kosmicznej w obliczu rosnących napięć na podzielonym półwyspie.
Przedstawiciele Ministerstwa Obrony Południa stwierdzili, że wystrzelenie rakiety z Taean, 150 km na południowy zachód od Seulu, było ważnym kamieniem milowym w zdolności kraju do monitorowania sąsiada. Pozwoliłoby to ostatecznie wystrzelić satelity do szpiegowania Korei Północnej i inwigilacji w przestrzeni kosmicznej.
Korea Południowa nie posiada obecnie własnych wojskowych satelitów rozpoznawczych i polega na satelitach szpiegowskich Stanów Zjednoczonych w celu monitorowania strategicznych obiektów w Korei Północnej.
Północnokoreańscy wojskowi również przeprowadzili wystrzelenie satelitów, ale władze USA twierdzą, że są one przykrywką dla testów technologii rakiet balistycznych zakazanej na mocy sankcji Rady Bezpieczeństwa ONZ.