
Kim Jo Dzong: "Korea Południowa może stanąć w obliczu poważnego zagrożenia"
- Dodał: Karolina Koźlak
- Data publikacji: 03.04.2022, 07:50
W niedzielę (3.04) siostra Kim Dzong Una, Kim Jo Dzong, ostrzegła, że Korea Południowa może stanąć w obliczu poważnego zagrożenia.
Członkini biura politycznego Partii Pracy Korei wydała ostrzeżenie po tym, jak stosunki dyplomatyczne między władzami Korei Północnej a Południowej stały się napięte z powodu przeprowadzania na terenie Korei Północnej serii testów rakietowych.
W piątek (1.04) minister obrony Korei Południowej, Suh Wook, oświadczył, że jego kraj posiada cały zestaw rakiet o znacznie zwiększonej sile rażenia, zasięgu i precyzji, które mogą szybko i dokładnie uderzyć w każdy cel w Korei Północnej.
Polityk stwierdził także, że przedstawiciele ministerstwa obrony będą dalej wspierać armię, aby mogła sprostać zagrożeniu rakietowemu ze strony Pjongjangu i nazwał Koreę Północną wrogiem.
Kim Jo Dzong nazwała Wooka, w związku z jego wypowiedzią, szumowiną, a także stwierdziła, że oświadczenie polityka jeszcze bardziej pogorszyło stosunki między państwami koreańskimi oraz zwiększyło napięcie militarne na Półwyspie Koreańskim.
- Korea Południowa może stanąć w obliczu poważnego zagrożenia z powodu lekkomyślnych uwag ze strony ministra obrony [...] Korea Południowa powinna się zdyscyplinować, jeśli chce uniknąć katastrofy - przekazała Kim Jo Dzong.
Ponadto Park Jong Chan, sekretarz w komitecie centralnym Partii Robotniczej, ostrzegł, że każda błędna ocena i błędne oświadczenie, które dotyka drugiego kraju, może wywołać niebezpieczny konflikt i pełną wojnę. Park dodał, że Korea Północna bezlitośnie skieruje siły wojskowe w celu zniszczenia głównych celów w Seulu i armii Korei Południowej, jeśli Korea Południowa zaatakuje prewencyjne Koreę Północną.
Według profesora Uniwersytetu Ewha w Seulu, Leif-Erica Easley'a, wypowiedź Kim Jo Dzong może oznaczać, że Korea Północna szykuje się do kolejnego ważnego testu wojskowego.
- Podobnie, jak Moskwa i Pekin próbują wmówić światu, że do inwazji Rosjan na Ukrainę przyczyniło się NATO, tak Pjongjang będzie obwiniać o swoje postępy nuklearne i rakietowe sojusz Korei Południowej oraz Stanów Zjednoczonych - przekazał profesor.
5 stycznia w Korei Północnej przeprowadzono pierwszy test rakiety balistycznej w 2022 roku. Od tego czasu przeprowadzono już kilkanaście testów. Z kolei 24 marca wystrzelono pocisk typu ICBM. Był to pierwszy test rakiety o takim zasięgu od 2017 roku. 28 marca Kim Dzong Un zapowiedział budowę potężnego potencjału ofensywnego, który pozwoli przeciwdziałać wszelkim groźbom i szantażom imperialistów.
Źródło: ABC News

Karolina Koźlak
Studentka kryminalistyki i nauk sądowych, inżynier zootechniki, copywriter i pasjonatka tanatologii.