
Szwecja: wzmożone poparcie dla przystąpienia do NATO, jeżeli Finlandia stanie się częścią sojuszu
- Data publikacji: 09.04.2022, 14:54
Lider drugiej co do wielkości opozycyjnej partii Szwecji oświadczył, że jeżeli władze Finlandii zdecydują się na ubieganie o członkostwo w NATO, zasadna będzie również zmiana stanowiska w sprawie członkostwa Szwecji w sojuszu. Poparcie szwedzkich demokratów oznaczałoby osiągnięcie większości parlamentarnej na rzecz przystąpienia tego państwa do Sojuszu Północnoatlantyckiego, a więc odejście od utrzymywanej dotychczas zasady neutralności.
- W takim razie [przyp. red.: jeżeli Finlandia złoży wniosek o członkostwo w NATO] moją ambicją jest udanie się do rady partyjnej z prośbą, abyśmy zmienili zdanie. To, co się teraz zmieniło, to to, że Finlandia bardzo wyraźnie zmierza w kierunku członkostwa w NATO i wiele wskazuje na to, że może się to stać w najbliższej przyszłości. To, oraz fakt, że Ukraina, która nie jest członkiem NATO, jest całkowicie sama, skłoniło mnie do zmiany stanowiska - mówił przywódca szwedzkiej partii demokratycznej Jimmie Åkesson.
Perspektywa przystąpienia Szwecji oraz Finlandii do sojuszu była przedmiotem rozmów ministrów spraw zagranicznych w Brukseli w tym tygodniu.
- Oczywiście będzie to wybór tych krajów. Drzwi sojuszu pozostają otwarte i była dyskusja na temat tej potencjalnej kandydatury - poinformował anonimowo wysoki rangą urzędnik Departamentu Stanu USA.
Rozpoczęcie inwazji wojsk rosyjskich na Ukrainę spowodowało znaczny zwrot obywateli obu państw w podejściu do członkostwa w sojuszu. Zgodnie z badaniami opinii publicznej, przeprowadzonymi po 24 lutego, większość Finów opowiada się za przystąpieniem do NATO.
Fiński minister spraw zagranicznych Pekka Haavisto informował wcześniej, że ewentualne decyzje o członkostwie zostaną podjęte w najbliższych tygodniach.
Z kolei rzecznik prasowy prezydenta Federacji Rosyjskiej, Dmitrij Pieskow, oświadczył, że gdyby Finlandia i Szwecja przystąpiły do NATO, Rosja musiałaby zrównoważyć sytuację własnymi środkami.