
A. Guterres: Rosja “zasadniczo” zgodziła się na ewakuacje mieszkańców z Mariupola
- Dodał: Katarzyna Maciejowska
- Data publikacji: 26.04.2022, 22:57
We wtorek (26.04) sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres spotkał się z Siergiejem Ławrowem oraz Władimirem Putinem w celu omówienia sytuacji w Ukrainie.
Rzecznik Guterresa, Stephane Dujarric, przekazał, że podczas spotkania sekretarza generalnego ONZ z prezydentem Rosji Władimirem Putinem w Moskwie omówione zostały propozycje pomocy humanitarnej i ewakuacji ludności cywilnej z terenów objętych konfliktem.
- Prezydent (Rosji - przyp. red.) wyraził zasadniczą zgodę na zaangażowanie ONZ i Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża w ewakuację ludności cywilnej z huty Azowstal w Mariupolu - powiedział Dujarric. Dodał, że dalsze rozmowy będą prowadzone z przedstawicielami Biura Spraw Humanitarnych ONZ (OCHA) i Ministerstwa Obrony Rosji.
Guterres poinformował dziennikarzy, że przeprowadził bardzo szczerą dyskusję z ministrem spraw zagranicznych Rosji, Siergiejem Ławrowem, i jest jasne, że istnieją dwa różne stanowiska w sprawie tego, co dzieje się w Ukrainie. Przedstawiciele Rosji twierdzą, że prowadzą specjalną operację wojskową w Ukrainie, podczas gdy dla ONZ inwazja z 24 lutego jest naruszeniem integralności terytorialnej państwa i jest sprzeczna z Kartą Narodów Zjednoczonych.
Podkreślając swoją rolę jako posłańca pokoju, sekretarz generalny przypomniał, że ONZ wielokrotnie apelowała o zawieszenie broni w celu ochrony ludności cywilnej, a także o dialog polityczny w celu znalezienia rozwiązania, co jak dotąd nie nastąpiło.
Sekretarz generalny zaproponował utworzenie Humanitarnej Grupy Kontaktowej - składającej się z przedstawicieli Rosji, Ukrainy i ONZ - w celu poszukiwania możliwości otwarcia bezpiecznych korytarzy, z lokalnym zaprzestaniem działań wojennych, i zagwarantowania, że są one rzeczywiście skuteczne. Guterres zaproponował, aby ONZ, Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża oraz siły ukraińskie i rosyjskie skoordynowały działania mające na celu zarówno umożliwienie bezpiecznej ewakuacji cywilów, którzy chcą opuścić zarówno Mariupol, w obrębie stalowni Azowstal, jak i w samym mieście oraz w dowolnie wybranym przez nich kierunku, jak i dostarczenie pomocy humanitarnej.
Nawiązując do wojny w Ukrainie, sekretarz generalny wspomniał również o niektórych falach uderzeniowych odczuwanych na całym świecie, takich jak dramatyczny wzrost kosztów żywności i energii, które szczególnie dotykają miliony najbardziej bezbronnych ludzi na świecie.
- Do tego dochodzi szok wywołany utrzymującą się pandemią COVID-19 oraz nierówny dostęp do środków na odbudowę, co szczególnie uderza w kraje rozwijające się na całym świecie. Dlatego im szybciej zapanuje pokój, tym lepiej - dla dobra Ukrainy, Rosji i całego świata - powiedział.
W czwartek (28.04) sekretarz generalny ONZ pojawi się w Ukrainie, gdzie odbędzie spotkanie robocze z ministrem spraw zagranicznych Dmytro Kulebą oraz prezydentem Wołodymyrem Zeleńskim.
Źródło: news.un.org

Katarzyna Maciejowska
Kulturoznawczyni i medioznawca z wykształcenia, ilustratorka z zamiłowania. Nie lubię radykalizmu i braku obiektywizmu. Wielbicielka psów, roślin, muzyki elektronicznej i pierogów ruskich.