
ONZ: liczba przypadków odry na świecie wzrosła o prawie 80%
- Dodał: Karolina Koźlak
- Data publikacji: 27.04.2022, 21:55
W środę (27.04) przedstawiciele Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) poinformowali, że liczba przypadków odry na świecie wzrosła o prawie 80% w tym roku. Ponadto ostrzeżono, że wzrost liczby zakażeń wirusem odry może świadczyć o potencjalnych epidemiach innych chorób.
Według nowych danych przedstawicieli ONZ w styczniu i lutym 2022 roku na świecie zarejestrowano 17300 przypadków odry. W tym samych czasie w 2021 roku zgłoszono 9600 zakażeń wirusem odry. Dane wykazały również, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy miało miejsce 21 epidemii odry. Najwięcej przypadków choroby w ciągu ostatnich 12 miesięcy zarejestrowano w Somalii, Jemenie, Afganistanie, Nigerii i Etiopii.
Przedstawiciele ONZ poinformowali w oświadczeniu, że pandemia COVID-19 przerwała kampanię szczepień przeciwko innym chorobom niż COVID-19. W 2020 roku w związku z pandemią ponad 23 mln dzieci nie skorzystało z rutynowych szczepień.
Należy wspomnieć, że istnieją obawy, iż w Ukrainie w związku z wojną dojdzie do kolejnych epidemii odry. W latach 2017-2019 w tym kraju zarejestrowano najwyższy wskaźnik zachorowań na odrę w Europie.
Odra to ostra wirusowa choroba zakaźna, której jedynym źródłem zakażenia jest chory człowiek. Zakażenie szerzy się głównie drogą kropelkową oraz przez bezpośrednią styczność z wydzieliną jamy nosowo-gardłowej. Do zakażenia może również dojść drogą pośrednią przez przedmioty świeżo zanieczyszczone wspomnianą wydzieliną. Wirus odry dostaje się do organizmu przez usta, nos lub spojówki. Po namnożeniu w błonach śluzowych wirus przedostaje się do różnych organów. Jedna zakażona osoba średnio przenosi chorobę na 12-18 osób niezaszczepionych przeciw odrze lub takich, które na nią nie chorowały.
Źródła: France 24, Szczepienia info

Karolina Koźlak
Studentka kryminalistyki i nauk sądowych, inżynier zootechniki, copywriter i pasjonatka tanatologii.