
Wskaźnik inflacji w kwietniu przekroczył 12%
- Data publikacji: 29.04.2022, 17:36
Zgodnie z szacunkiem cen towarów i usług konsumpcyjnych opublikowanym w czwartek (29.04) przez Główny Urząd Statystyczny, wskaźnik inflacji w kwietniu rok do roku wyniósł 12,3%. Ceny w stosunku do ubiegłego miesiąca wzrosły o 2%.
Obecnie notowany poziom inflacji jest najwyższym od maja 1998 roku. Jak wskazano, to wzrost cen żywności jest głównym czynnikiem powodującym podwyższenie wskaźnika inflacji w stosunku do ubiegłego miesiąca.
Na miesięczny wzrost oddziałują najmocniej: wzrost cen żywności i napoi bezalkoholowych o 4,2%, nośników energii o 2,4% oraz spadek cen paliw o 0,8%.
Ekonomiści zgodnie przewidywali dalsze wzrosty poziomu inflacji, jednakże skala oraz tempo wzrostu okazała się zaskoczeniem dla wielu. Nie dostrzega się do tej pory efektów działań NBP, tj. podwyższanych konsekwentnie stóp. Od października 2020 roku główna stopa referencyjna została podniesiona z 0,1 do 4,5%.
- W nadchodzących miesiącach inflacja będzie rosnąć umiarkowanie. Podwyżki dotyczyć będą głównie cen żywności. Spodziewamy się, że szczyt wystąpi w sierpniu w okolicy 13% - wskazuje Jakub Rybacki z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
- W kolejnych kwartałach wzrost inflacji ograniczy słabnąca koniunktura. Badanie GfK prowadzone w Niemczech wskazuje, że konsumenci obawiają się podobnego spowolnienia jak w trakcie pandemii COVID-19 z uwagi na dużą współzależność gospodarczą z Rosją. Dodatkowo Francja popada w gospodarczą stagnację. Problemy tych dwóch państw obniżą inflację w całej strefie euro. W takim otoczeniu spodziewamy się także spowolnienia wzrostu cen towarów w Polsce. Krajowe sieci dość szybko dostosowują cenniki do zmian zachodzących za granicą - dodał Jakub Rybacki.