
Mozambik: pierwszy przypadek zakażenia dzikim szczepem wirusa polio od 30 lat
- Dodał: Karolina Koźlak
- Data publikacji: 19.05.2022, 18:29
W czwartek (19.05) media poinformowały, że w Mozambiku potwierdzono pierwszy przypadek zakażenia dzikim szczepem wirusa polio od 30 lat.
Zakażenie potwierdzono w północno-wschodniej prowincji Tete u dziecka, które w marcu zostało sparaliżowane. Zgodnie z wynikami analizy laboratoryjnej, szczep zidentyfikowany u pacjenta jest powiązany ze szczepem występującym od 2019 roku w Pakistanie, gdzie polio jest uznawane za endemię.
Dr Matshidiso Moeti, dyrektor regionalny Światowej Organizacji Zdrowia w Afryce, stwierdził, że wykrycie nowego przypadku polio jest bardzo niepokojące i wykazało, jak niebezpieczny jest ten wirus oraz jak szybko może się rozprzestrzeniać.
W lutym 2022 roku potwierdzono zakażenie dzikim szczepem wirusa polio u 3-letniego dziecka w stolicy Malawi. Przed zarejestrowaniem zakażenia w Malawi ostatni przypadek zakażenia dzikim szczepem wirusa polio w Afryce wykryto w Nigerii w 2016 roku. Natomiast w Malawi ostatni taki przypadek miał miejsce 30 lat temu.
Poliomyelitis, czyli nagminne porażenie dziecięce lub choroba Heinego-Medina, to ostra choroba zakaźna szerząca się poprzez bezpośredni kontakt z zakażonym człowiekiem i skażonymi przedmiotami, a także poprzez spożywanie skażonych pokarmów. Zakażenie drogą kropelkową nie jest częste. Na chorobę zapadają głównie dzieci do 5. roku życia. Objawy pojawiają się zwykle od 7 do 14 dni po infekcji. Do głównych symptomów należą: bóle głowy, podwyższona temperatura, nieżyt żołądkowo-jelitowy, uczucie sztywności karku i pleców, a także poczucie ogólnego rozbicia. U 1 na 200 zakażonych występują nieodwracalne porażenia. Z kolei wśród 5-10% osób z porażeniami dochodzi do porażenia mięśni oddechowych i zgonu.
Źródło: The Guardian

Karolina Koźlak
Studentka kryminalistyki i nauk sądowych, inżynier zootechniki, copywriter i pasjonatka tanatologii.