
Korea Północna: przeprowadzono testy międzykontynentalnego pocisku balistycznego
- Data publikacji: 25.05.2022, 15:44
Jak poinformowano w środę (25.05), Korea Północna miała przeprowadzić kolejne testy zbrojeniowe zaledwie kilka godzin po tym, jak prezydent Joe Biden zakończył swoją podróż po Azji. Wystrzelono prawdopodobnie pocisk typu ICBM, który nie przeleciał w swoim pełnym możliwym zakresie oraz dwa pociski krótkiego zasięgu.
Utrzymujące się prowokacje Korei Północnej mogą skutkować jedynie silniejszymi i szybszymi działaniami odstraszającymi ze strony Korei Południowej i USA oraz mogą tylko pogłębić międzynarodową izolację Korei Północnej - podano w oświadczeniu rządu Korei Południowej.
Japoński minister obrony Nabou Kishi określił środowe testy jako absolutnie niedopuszczalny akt prowokacji. Amerykański sekretarz stanu Antony Blinken przeprowadził oddzielne rozmowy ze swoimi odpowiednikami z Korei Południowej i Japonii, podczas których rozmawiano o działaniach Korei Północnej jako o naruszeniu rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ. Antony Blinken podkreślił dalsze zaangażowanie w obronę Korei Południowej i Japonii oraz współpracę z sojusznikami w celu osiągnięcia pełnej denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego.
- (Starty pocisków – przyp. red.) były przesłaniem politycznym. Pokazali, że czują się źle w związku z niedawnym spotkaniem Bidena z prezydentem Korei Południowej Yoon Suk-yeolem - tłumaczył Chang Young-keun, ekspert ds. rakiet z Korea Aerospace University w Korei Południowej.
Po owym szczycie prezydenci USA i Korei Południowej mówili w sobotę (21.05) o rozważaniach na temat możliwego rozszerzenia ćwiczeń wojskowych w celu powstrzymania północnokoreańskich zagrożeń nuklearnych.
Według przedstawicieli sił zbrojnych Korei Południowej pierwszym z wystrzelonych pocisków był prawdopodobnie ICBM, który osiągnął maksymalną wysokość 540 kilometrów. Jak poinformował Kim Tae-hyo, zastępca doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego Korei Południowej, przy pierwszym pocisku mowa jest o rakiecie Hwasong-17, która swoim zasięgiem obejmuje cały obszar Stanów Zjednoczonych. Pocisk miał być wystrzelony pod dużym kątem, nie wiadomo czy test się powiódł.
Wystrzelone w środę pociski były 17. próbą rakietową przeprowadzoną przez Koreę Północną w tym roku. Zdaniem ekspertów północnokoreańskie władze będą dalej starały się rozszerzać swój arsenał oraz wywierać coraz większą presję na swoich rywali.