
M. Sall: „Kraje afrykańskie są niewinnymi ofiarami wojny w Ukrainie”
- Dodał: Karolina Koźlak
- Data publikacji: 04.06.2022, 07:33
W piątek (3.06) prezydent Senegalu i przewodniczący Unii Afrykańskiej, Macky Sall, podczas spotkania z Władimirem Putinem w Soczi stwierdził, że kraje afrykańskie są niewinnymi ofiarami wojny w Ukrainie, a Rosjanie powinni pomóc złagodzić ich cierpienie.
Spotkanie Salla i Putina, które trwało około 3 godzin, miało na celu między innymi omówienie kwestii niedoboru żywności w krajach afrykańskich, który został spotęgowany przez wojnę w Ukrainie. Ponad 40% pszenicy spożywanej w Afryce pochodzi z Rosji i Ukrainy. Szacuje się, że niedobór zbóż może wpłynąć na bezpieczeństwo żywnościowe 1,4 mld osób, co może skutkować kryzysem migracyjnym. Dyrektor Światowego Programu Żywnościowego przekazał, że obecnie ponad 80 mln osób w Afryce boryka się niedożywieniem. Należy zaznaczyć, że w 2021 roku liczba takich osób wynosiła 50 mln.
Sall podczas spotkania przekazał, że apeluje o działania w zakresie bezpieczeństwa żywnościowego także w imieniu Azji i Ameryki Łacińskiej.
- Powinieneś być świadomy, że nasze kraje, nawet jeśli są daleko od Waszych działań, są ofiarami kryzysu gospodarczego - stwierdził przewodniczący Unii Afrykańskiej.
Putin powiedział, że Rosjanie są gotowi zagwarantować bezpieczny eksport zboża z Ukrainy za pośrednictwem portów na Morzu Azowskim i Czarnym, które są pod ich kontrolą. Polityk stwierdził, że najlepszym rozwiązaniem byłoby zniesienie sankcji wobec Białorusi, aby zboże mogło być transportowane przez ten kraj.
Rosyjski minister spraw zagranicznych, Siergiej Ławrow, ma w przyszłą środę (8.06) w Turcji rozmawiać o stworzeniu korytarza bezpieczeństwa w celu odblokowania eksportu zboża z Ukrainy.
- Uznałem, że Władimir Putin jest świadomy, że kryzys i sankcje stwarzają poważne problemy dla słabych gospodarek, takich jak gospodarki afrykańskie. Opuszczam Rosję spokojny i jestem zadowolony z naszej wymiany zdań - stwierdził po spotkaniu Sall.
- Rosja jest zawsze po stronie Afryki. Teraz chcę zacieśnić współpracę - przekazał Putin.
Należy wspomnieć, że przedstawiciele ONZ, USA i innych państw wezwali 18 maja władze Rosji do ułatwienia eksportu ukraińskiego zboża, praktycznie sparaliżowanego przez blokadę morską na Morzu Czarnym, aby zapobiec dalszemu pogłębianiu się kryzysu żywnościowego w kilku najbiedniejszych krajach świata. 28 maja w trakcie rozmowy telefonicznej pomiędzy przywódcami Rosji, Francji oraz Niemiec, Putin miał powiedzieć o gotowości swojego kraju do przedyskutowania umożliwienia Ukrainie wznowienia eksportu zboża z portów Morza Czarnego.
Źródła: BBC, France 24

Karolina Koźlak
Studentka kryminalistyki i nauk sądowych, inżynier zootechniki, copywriter i pasjonatka tanatologii.