
Rosja: zakaz wwozu gryzoni oraz ssaków naczelnych
- Dodał: Karolina Koźlak
- Data publikacji: 11.06.2022, 20:04
W piątek (10.06) przedstawiciele Federalnej Służby do spraw Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego Federacji Rosyjskiej poinformowali, że w związku z wystąpieniem przypadków zakażenia wirusem małpiej ospy w Europie podjęto decyzję o wprowadzeniu zakazu wwozu gryzoni i ssaków naczelnych do kraju.
Zakaz dotyczy wwozu i tranzytu gryzoni żywych lub martwych, w tym przeznaczonych do produkcji pasz, a także naczelnych. Nowe prawo nie obejmuje natomiast zwierząt laboratoryjnych oraz powracających na teren Rosji wywiezionych w celach niekomercyjnych.
Podobną decyzję w piątek (10.06) podjęły władze Kazachstanu oraz Białorusi. Na początku czerwca nigeryjskie władze zadecydowały o wprowadzeniu zakazu spożywania mięsa dzikich zwierząt. Natomiast w maju przedstawiciele brytyjskiej Agencji Bezpieczeństwa Zdrowia zalecili, aby osoby zakażone wirusem ospy małpiej unikali kontaktu ze zwierzętami domowymi przez 21 dni.
Zgodnie z informacjami przekazanymi 8 czerwca przez przedstawicieli WHO, od 13 maja 2022 roku potwierdzono 1285 przypadków małpiej ospy u ludzi w 28 krajach, gdzie choroba nie występuje endemicznie. 1112 przypadków zarejestrowano w Europie.
Należy wspomnieć, że wczoraj (10.06) pierwszy przypadek małpiej ospy zarejestrowano w Polsce. Pacjent obecnie przebywa w Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym przy ulicy Wolskiej w Warszawie.
Małpia ospa jest rzadką chorobą wirusową, której pierwsze symptomy przypominają zakażenie wirusem grypy. W dalszym przebiegu choroby na ciele pojawia się rozległa wysypka. Większość pacjentów choruje do 4 tygodni. Ludzie mogą zakazić się małpią ospą, gdy zostaną ugryzieni, podrapani przez zwierzę lub mają kontakt z zakażonymi osobnikami oraz produktami pochodzenia zwierzęcego. Ludzie pomiędzy sobą mogą zakazić się drogą kropelkową, poprzez kontakt z płynami ustrojowymi lub skażonymi przedmiotami. Na zakażenie wirusem małpiej ospy podatne są także między innymi: wiewiórki, popielice, szczury oraz naczelne.
Większość epidemii małpiej ospy miała miejsce w Afryce. Od 1970 roku epidemie odnotowano w 10 afrykańskich państwach. W 2003 roku epidemia miała miejsce również w Stanach Zjednoczonych. Wówczas wirus rozprzestrzenił się za pośrednictwem gryzoni z Gambii, które sprzedawano w sklepie zoologicznym. W 2019 roku zakażenie wirusem małpiej ospy zdiagnozowano u pacjenta w Anglii. Natomiast w lipcu 2021 roku potwierdzono jeden przypadek w Stanach Zjednoczonych.
Źródła: Główny Inspektorat Weterynarii, PAP, WHO

Karolina Koźlak
Studentka kryminalistyki i nauk sądowych, inżynier zootechniki, copywriter i pasjonatka tanatologii.