
Sekretarz Generalny ONZ: „Bezczynność rządów w sprawie klimatu jest niebezpieczna”
- Dodał: Aleksandra Bazelak
- Data publikacji: 14.06.2022, 11:15
António Guterres ostrzegł we wtorek (14.06) przed niebezpiecznym rozdźwiękiem między tym, czego naukowcy i obywatele domagają się w celu ograniczenia zmian klimatycznych, a tym, co rządy faktycznie robią w tej sprawie.
Guterres poinformował, że globalna emisja gazów cieplarnianych musi spaść w tej dekadzie o 45%, ale obecnie przewidywania prognozują, że wzrośnie o 14%.
- Jesteśmy świadkami historycznego i niebezpiecznego rozdźwięku: nauka i obywatele domagają się ambitnych i przełomowych działań na rzecz klimatu. Tymczasem wiele rządów zwleka z podjęciem działań. Ta bezczynność ma poważne konsekwencje - powiedział Guterres na konferencji klimatycznej w Austrii.
Sekretarz Generalny ONZ dodał, że wojna w Ukrainie grozi pogłębieniem kryzysu, ponieważ największe gospodarki świata podwajają produkcję paliw kopalnych, które są odpowiedzialne za znaczną część emisji powodujących globalne ocieplenie.
- Nowe fundusze na infrastrukturę do poszukiwania i produkcji paliw kopalnych to iluzja. Będzie to tylko dalsze podsycanie plagi wojen, zanieczyszczeń i katastrofy klimatycznej - zagrzmiał Guterres.
Zaapelował także do przywódców państw, aby zaprzestali całkowitego wykorzystywania węgla do 2040 roku, przy czym zamożne kraje powinny to zrobić do 2030 roku, i skupiły się na zastępowaniu paliw kopalnych odnawialnymi źródłami energii, takimi jak energia słoneczna i wiatrowa.
- Odnawialne źródła energii to plan pokojowy XXI wieku - podsumował.
Źródło: AP News
Aleksandra Bazelak
Oficjalnie: studentka Technologii Żywności na Politechnice Opolskiej. Nieoficjalnie: lekkoduszna melancholiczka, miłośniczka podróży, irlandzkiej whiskey i chałki z masłem. Comedamus et bibamus cras enim moriemur.