
Polska wyraziła zgodę na przyjęcie Finlandii i Szwecji do NATO
- Dodał: Piotr Kondratowicz
- Data publikacji: 28.06.2022, 17:48
Polskie władze wyraziły formalną zgodę na dołączenie Finlandii i Szwecji do Organizacji Sojuszu Północnoatlantyckiego. Strona szwedzka poinformowała natomiast, że pertraktacje z przedstawicielami Turcji w sprawie jej członkostwa w najpotężniejszym sojuszu militarnym na świecie posunęły się naprzód. W podobnym tonie na temat rozmów z Turkami wypowiadają się Finowie.
O pozytywnej decyzji członków Rady Ministrów wobec aspiracji Finów i Szwedów, którzy zabiegają o przyjęcie do grona państw sprzymierzonych na mocy Traktatu Waszyngtońskiego, poinformował rzecznik rządu, Piotr Müller. Omawiając tę kwestię, przypomniał, że to właśnie dzisiaj, we wtorek (28.06), rozpoczyna się długo zapowiadany szczyt NATO w stolicy Hiszpanii, Madrycie. - Liczymy na to, że mogą [tam - przyp. red.] zapaść pozytywne decyzje - oznajmił Müller. - Aby to się stało, poszczególne kraje muszą wyrazić wstępne zgody. Dzisiaj taka formalna zgoda ze strony Rady Ministrów została wyrażona i przekazana w odpowiedni sposób - zdradził podczas konferencji prasowej.
- Od samego początku polski rząd wspierał aspiracje Finlandii i Szwecji. Uważamy, że po agresji Rosji na teren Ukrainy rozszerzenie się Paktu Północnoatlantyckiego jest gwarancją bezpieczeństwa w naszym regionie, w szczególności w basenie Morza Bałtyckiego - te dwa kraje odgrywają niezwykle ważną rolę i byłyby większym gwarantem bezpieczeństwa w tym akwenie - argumentował rzecznik prasowy rządu.
Co istotne, tuż przed wspomnianym spotkaniem w stolicy Hiszpanii, przedstawiciele Szwecji wyrazili swoje zadowolenie z owoców negocjacji ze stroną turecką w sprawie wyrażenia aprobaty wobec przyjęcia ich kraju w szeregi Sojuszu. - Poczyniliśmy postępy w negocjacjach, aby przezwyciężyć sprzeciw Turcji wobec kandydatury Szwecji do NATO. Przełom może nastąpić na rozpoczynającym się szczycie Sojuszu w Madrycie - oświadczyła tamtejsza szefowa dyplomacji, Ann Linde. W podobnym tonie w kwestii finalnego stanowiska Turków wobec potencjalnej akcesji Finlandii do NATO, wypowiedział się również prezydent Finlandii. Sauli Niinistö, bo o nim mowa, przyznał, że w tej materii panuje ostatnio nieco większe wzajemne zrozumienie.
Źródło: PAP, Svenska Dagbladet

Piotr Kondratowicz
Dziennikarz - trochę z zawodu, trochę z zamiłowania. Pasjonat sportu, fotografii oraz polityki.