
Afryka: w ciągu dekady liczba przypadków zachorowań na zoonozy wzrosła o 63%
- Dodał: Karolina Koźlak
- Data publikacji: 15.07.2022, 08:46
W czwartek (14.07) przedstawiciele Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) przekazali, że w Afryce w ciągu ostatniej dekady liczba przypadków zachorowań na zoononozy wzrosła o 63%.
Zgodnie z informacjami przekazanymi przez przedstawicieli WHO, w latach 2001-2022 zarejestrowano w Afryce 1843 zdarzenia dotyczące zdrowia publicznego. 30% tych zdarzeń stanowiły przypadki zachorowań na choroby odzwierzęce. Największy wzrost liczby takich przypadków odnotowano w 2019 i 2020 roku. W tych latach zakażenia wirusami odzwierzęcymi stanowiły 50% wszystkich zdarzeń związanych ze zdrowiem publicznym, z czego 70% to przypadki zachorowań na gorączki krwotoczne, w tym gorączkę krwotoczną Ebola. Pozostałe 30% to między innymi zachorowania na: wąglik, dżumę, małpią ospę oraz dengę.
Według przedstawicieli WHO istnieje kilka przyczyn wzrostu liczby zachorowań na zoonozy wśród mieszkańców Afryki. Jedna z nich może wynikać z tego, że populacja Afryki jest najszybciej rosnącą na świecie, w związku z czym rośnie zapotrzebowanie na żywność pochodzenia zwierzęcego, w tym mięso, jaja i mleko. Wzrost populacji Afryki wiąże się także z postępującą urbanizacją oraz ingerencją w naturalne środowisko zwierząt. Przyczyną rozprzestrzeniania zoonoz jest również rozbudowa dróg, połączeń kolejowych, morskich oraz lotniczych.
- Zoonozy są chorobami, które towarzyszą ludzkości od wieków, ale ryzyko masowych infekcji i zgonów w Afryce było stosunkowo ograniczone. Słaba infrastruktura transportowa stanowiła naturalną barierę. Jednak dzięki ulepszeniu tego sektora, w Afryce istnieje zwiększone ryzyko rozprzestrzeniania patogenów w obszarach miejskich. Musimy działać już teraz, aby powstrzymać rozprzestrzenianie chorób odzwierzęcych - przekazał dr Matshidiso Moeti, dyrektor regionalny WHO w Afryce.
Należy wspomnieć, że zoonozą, w przypadku której zarejestrowano wzrost przypadków zachorowań, jest między innymi małpia ospa. Zgodnie z najnowszymi danymi przedstawicieli WHO, odnotowano gwałtowny wzrost przypadków zakażeń wirusem małpiej ospy od kwietnia 2022 roku względem analogicznego okresu w 2021 roku. Wzrost liczby zachorowań potwierdzono między innymi w Demokratycznej Republice Konga i Nigerii, jednakże wzrost ten może wynikać z ulepszonego monitoringu tej choroby, a także zwiększenia liczby przeprowadzanych testów laboratoryjnych.
Źródło: WHO

Karolina Koźlak
Studentka kryminalistyki i nauk sądowych, inżynier zootechniki, copywriter i pasjonatka tanatologii.