
Iran: w ciągu 6 miesięcy stracono co najmniej 251 osób
- Dodał: Karolina Koźlak
- Data publikacji: 29.07.2022, 09:37
W piątek (29.07) media poinformowały, że w Iranie w ciągu sześciu miesięcy, od 1 stycznia do 30 czerwca 2022 roku, stracono co najmniej 251 osób.
Zgodnie z raportem opublikowanym przez przedstawicieli Centrum Praw Człowieka w Iranie i Amnesty International, większość straconych osób, bowiem aż 146, została skazana na karę śmierci w związku z morderstwem. 86 osób zostało skazanych za przestępstwa związane z narkotykami.
25% straconych w 2022 roku osób stanowią Baluchowie. Połowa z nich została skazana za przestępstwa związane z narkotykami. Baluchowie stanowią 5% wszystkich mieszkańców Iranu.
- Nieproporcjonalne stosowanie kary śmierci wobec mniejszości Baluchów w Iranie uosabia zakorzenioną dyskryminację i represje, z którymi członkowie tego ludu borykają się od dziesięcioleci - przekazała Roya Boroumand, dyrektor wykonawczy Centrum Praw Człowieka w Iranie.
Ponadto według przedstawicieli Centrum Praw Człowieka w Iranie, w kraju dokonywanych jest więcej egzekucji kobiet niż w jakimkolwiek innym miejscu na świecie.
30 stycznia 2022 roku w Iranie stracono dwóch homoseksualnych mężczyzn. Mehrdad Karimpour i Farid Mohammadi zostali straceni poprzez powieszenie metodą długiego sznura. Irańczycy zostali skazani sześć lat temu na karę śmierci za stosunek seksualny pomiędzy dwoma mężczyznami. Kontakty homoseksualne w Iranie są zakazane. Zgodnie z prawem islamskim, aktywność homoseksualna jest jednym z najcięższych grzechów i najpoważniejszych przestępstw.
Należy wspomnieć, że w minionym roku w Iranie stracono 314 osób. Przedstawiciele organizacji na rzecz praw człowieka ostrzegli, że jeżeli egzekucje będą dalej wykonywane w takim tempie, to w 2022 roku będzie ich znacznie więcej niż w 2021 roku.
Ponadto przypuszcza się, że realna liczba egzekucji może być większa, bowiem dane przedstawicieli Centrum Praw Człowieka w Iranie i Amnesty International bazują na informacjach przekazanych przez członków rodzin straconych osób, więźniów, obrońców praw człowieka, a także niezależne media.
- Ponowny wzrost liczby egzekucji, w tym publicznych, po raz kolejny pokazuje, jak bardzo Iran jest niepokorny wobec reszty świata. Aż 144 kraje odrzuciły karę śmierci w prawie lub praktyce. Władze Iranu muszą natychmiast wprowadzić oficjalne moratorium na egzekucje, aby całkowicie znieść karę śmierci - stwierdziła Boroumand.
W Iranie na karę śmierci skazuje się osoby, które dopuściły się między innymi: morderstwa, gwałtu, stosunku homoseksualnego, kazirodczego, czynu pedofilskiego, aktu terrorystycznego, włamania, cudzołóstwa, bluźnierstwa, napadu z bronią w ręku, handlu narkotykami oraz prostytucji. Według członków grup stojących w obronie praw człowieka w Iranie dokonuje się najwięcej egzekucji w przeliczaniu na jednego mieszkańca. Egzekucje są przeprowadzane poprzez: powieszenie, pluton egzekucyjny, ukamienowanie lub zrzucenie skazańca z klifu z dużej wysokości. Kara śmierci jest wykonywana w obecności rodziny skazanego, współwięźniów oraz prokuratorów.
Źródła: Amnesty International, BBC

Karolina Koźlak
Studentka kryminalistyki i nauk sądowych, inżynier zootechniki, copywriter i pasjonatka tanatologii.