Niemcy: wykryto rtęć w próbkach wody z Odry
- Dodał: Jakub Strzelczyk
- Data publikacji: 12.08.2022, 07:57
W czwartek (11.08) niemiecki serwis informacyjny Rundfunk Berlin-Brandenburg poinformował, iż w próbkach wody pobranych z Odry znajduje się wysoka zawartość rtęci.
Stężenie było na tyle wysokie, że laboratorium zaleciło powtórzenie badania. W artykule rbb24 podkreślono, że nie jest pewne, czy pierwiastek wykryty w próbkach jest przyczyną masowej śmiertelności ryb. Federalna Agencja Środowiska przypomina, że rtęć jest toksyczna dla ludzi i zwierząt.
W czwartek przedstawiciele Ministerstwa Środowiska Niemiec przekazali informację o nieznanej, silnie toksycznej substancji, która przepływa przez Odrę. Pierwsze analizy wskazywały, iż substancja kilka dni temu przepłynęła przez Frankfurt nad Odrą i przemieszcza się w dół rzeki.
Polski wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba na konferencji prasowej stwierdził, że najprawdopodobniej doszło do popełnienia przestępstwa polegającym na tym, że do wody wprowadzono substancję wywołującą śmierć ryb i innych organizmów.
- Mamy najprawdopodobniej do czynienia z popełnieniem przestępstwa polegającym na tym, że wprowadzono do wody substancję, która wywołuje śmierć ryb i innych organizmów. To w tej chwili jest weryfikowane - przekazał Ozdoba.
Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak, na swoim koncie w serwisie Twitter przekazał, że żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej zostali skierowani w rejon Odry, aby pomóc w usuwaniu zanieczyszczeń na rzece.
Z kolei prezes Wód Polskich przekazał informację, iż we współpracy z Polskim Związkiem Wędkarskim od początku wystąpienia problemu z Odry wyłowiono 10 ton martwych ryb, a straty szacowane są na kilkanaście milionów złotych.
Wiceszefowa Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, Magda Gosk, na konferencji prasowej przekazała, że zanieczyszczenia powodujące śnięcia ryb, mogą być pochodzenia przemysłowego. - Wszystko wskazuje na to, że zanieczyszczenia w Odrze, które doprowadziły do śnięcia wielkiej liczby ryb, mogą być pochodzenia przemysłowego - powiedziała Gosk.
Zastępca ministra klimatu i środowiska w czwartek na Twitterze przytoczył art. 182 Kodeksu Karnego.
Źródło: rbb24.de, PAP
Jakub Strzelczyk
Student Mechaniki i Budowy Maszyn na Uniwersytecie Morskim w Gdyni. Pasjonat muzyki, fotografii, geopolityki i ekonomii.