
Premier rozmawiał z wiceprezydent USA o rozwoju energetyki jądrowej w Polsce
- Dodał: Piotr Kondratowicz
- Data publikacji: 05.09.2022, 11:54
Szef rządu odbył rozmowę telefoniczną z wiceprezydent Stanów Zjednoczonych. Głównym tematem obrad polityków było zwiększenie możliwości wzmocnienia dwustronnej współpracy w zakresie produkcji jądrowej w Polsce. Kamala Harris, bo o niej mowa, doceniła również hojność i przywództwo strony polskiej w zakresie pomocy ogarniętej wojną Ukrainie.
Jak wskazali przedstawiciele służb prasowych Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, niedzielną (4.09) rozmowę między Mateuszem Morawieckim a Kamalą Harris zainicjowała strona amerykańska, a jej tematem przewodnim były problemy w sektorze energetycznym na świecie. Wiceprezydent omówiła również możliwości wzmocnienia dwustronnej współpracy w zakresie produkcji energii jądrowej w Polsce do celów cywilnych, co zwiększyłoby bezpieczeństwo energetyczne Europy, wsparło globalne rozwiązania klimatyczne i stworzyło tysiące miejsc pracy związanych z czystą energią zarówno w Polsce, jak i Stanach Zjednoczonych - brzmi komunikat opublikowany na oficjalnej witrynie internetowej Białego Domu.
Więcej informacji w tej sprawie można uzyskać z oświadczenia strony polskiej, w którym wskazuje się, że w obecnej sytuacji związanej z kryzysem energetycznym konieczne staje się poszukiwanie nowych źródeł energii i rozwój m.in. energetyki jądrowej w takich krajach, jak Polska. Premier Morawiecki podkreślił, że rząd szczegółowo analizuje możliwości w tym zakresie, zarówno jeśli chodzi o budowę dużej elektrowni jądrowej, jak i rozwój tzw. małych modułowych reaktorów jądrowych - brzmi jego dalsza część. Co istotne, jak podkreślili przedstawiciele Kancelarii Premiera, wiceprezydent USA poinformowała o gotowości podzielenia się doświadczeniami amerykańskimi w tym zakresie.
Kamala Harris potwierdziła również nieprzemijająco silne relacje polsko-amerykańskie oraz kontynuację wysiłków na rzecz wzmocnienia wspólnego bezpieczeństwa. W tym miejscu przytoczyła słowa prezydenta Joe Bidena, który zadeklarował utworzenie w Poznaniu siedziby dowództwa V Korpusu Armii Stanów Zjednoczonych o charakterze stałym. Harris nie pominęła także wątku polskiego zaangażowania w pomoc na rzecz Ukrainy. Wiceprezydent doceniła hojność i przywództwo Polski w przyjmowaniu milionów ukraińskich uchodźców i udzielaniu im niezbędnej pomocy w zakresie bezpieczeństwa, aby pomóc narodowi ukraińskiemu w obronie jego demokracji przed nieustającą agresją Rosji - przekazali w swoim komunikacie Amerykanie.
Źródło: whitehouse.gov, gov.pl

Piotr Kondratowicz
Dziennikarz - trochę z zawodu, trochę z zamiłowania. Pasjonat sportu, fotografii oraz polityki.