
ONZ: na świecie zaobserwowano spadek długości życia, poziomu wykształcenia i dochodów
- Dodał: Karolina Koźlak
- Data publikacji: 08.09.2022, 08:07
W środę (8.09) przedstawiciele ONZ opublikowali raport, zgodnie z którym w ciągu dwóch ostatnich lat zaobserwowano na świecie spadek długości życia, poziomu wykształcenia oraz dochodów.
Zgodnie z raportem, w 9 na 10 krajach zarejestrowano spadek wskaźnika rozwoju społecznego (HDI). Wskaźnik ten obejmuje oczekiwaną długość życia, średnią liczbę lat edukacji otrzymanej przez osoby mające co najmniej 25 lat, oczekiwaną liczbę lat edukacji dla dzieci rozpoczynających proces kształcenia oraz dochód narodowy per capita. Według autorów raportu przyczynami spadku HDI są między innymi pandemia COVID-19, zmiany klimatyczne oraz wojna w Ukrainie. Poziom HDI spadł do poziomu z 2016 roku.
Według najnowszego raportu najwyższy HDI odnotowano w Szwajcarii, gdzie oczekiwana długość życia wynosi 84 lata. Według raportu średnio Szwajcarzy spędzają 16,5 roku na edukacji, a dochód narodowy per capita wynosi 66 tys.
Natomiast najniższy HDI zarejestrowano w Sudanie Południowym, gdzie oczekiwana długość życia wynosi 55 lat, a dochód narodowy per capita wynosi 768 dolarów. Sudańczycy spędzają średnio 5,5 roku na edukacji.
Polska znajduje się na 34. miejscu w rankingu. Oczekiwana długość życia w naszym kraju wynosi 76,5 roku. Polacy średnio spędzają 16 lat na edukacji, a dochód narodowy per capita wynosi 33 tys.
Należy wspomnieć, że w ubiegłorocznym raporcie stwierdzono, że najwyższy HDI zaobserwowano w Norwegii, a najniższy w Sudanie Południowym. Polska wówczas w rankingu znajdowała się na 36. miejscu.
- Tegoroczny raport bazuje na danych z 2021 roku, ale perspektywy na 2022 rok są ponure - stwierdził jeden z autorów raportu, Achim Steiner.
Źródła: BBC, UNDP

Karolina Koźlak
Studentka kryminalistyki i nauk sądowych, inżynier zootechniki, copywriter i pasjonatka tanatologii.