
Nowy Jork: wprowadzono stan wyjątkowy w celu zwiększenia wskaźnika szczepień przeciwko polio
- Dodał: Karolina Koźlak
- Data publikacji: 10.09.2022, 08:18
W piątek (9.09) gubernator stanu Nowy Jork, Kathy Hochul, podjęła decyzję o wprowadzeniu stanu wyjątkowego w związku z doniesieniami o rozprzestrzenianiu wirusa polio.
Według urzędników w próbkach ścieków w Nowym Jorku oraz w czterech sąsiednich hrabstwach (Rockland, Orange, Sullivan, Nassau) wykryto obecność wirusa. Należy jednak zaznaczyć, że do tej pory w stanie zarejestrowano tylko jeden przypadek zakażenia wirusem. Zakażenie potwierdzono w lipcu u niezaszczepionego mieszkańca hrabstwa Rockland. Zakażenie zostało powiązane z wirusem obecnym w ściekach w sąsiednim hrabstwie Nassau. Jest to pierwszy przypadek polio w Stanach Zjednoczonych od prawie dekady.
Ponadto w opinii nowojorskich urzędników wskaźnik szczepień w stanie jest zbyt niski. Wprowadzenie stanu wyjątkowego ma na celu zwiększenie średniego wskaźnika szczepień w stanie z 79% do ponad 90%. Wskaźniki szczepień w hrabstwach narażonych na rozprzestrzenianie wirusa wynoszą kolejno: w Orange 58%, Rockland 60%, Sullivan 62% i Nassau 79%.
Wprowadzenie stanu wyjątkowego pozwala na wykonywanie szczepień przez ratowników medycznych, położne oraz farmaceutów.
Należy wspomnieć, że jest to trzeci wprowadzony stan wyjątkowy w 2022 roku w Nowym Jorku. Wcześniej stan ten został wprowadzony w związku z rozprzestrzenianiem wirusów SARS-CoV-2 oraz małpiej ospy.
Polio to ostra choroba zakaźna szerząca się poprzez bezpośredni kontakt z zakażonym człowiekiem i skażonymi przedmiotami, a także poprzez spożywanie skażonych pokarmów. Zakażenie drogą kropelkową nie jest częste. Na chorobę zapadają głównie dzieci do 5. roku życia. Objawy pojawiają się zwykle od 7 do 14 dni po infekcji. Do głównych symptomów należą: bóle głowy, podwyższona temperatura, nieżyt żołądkowo-jelitowy, uczucie sztywności karku i pleców, a także poczucie ogólnego rozbicia. U 1 na 200 zakażonych występują nieodwracalne porażenia. Z kolei wśród 5-10% osób z porażeniami dochodzi do porażenia mięśni oddechowych i zgonu.
Przed pojawieniem się szczepień przeciw polio, choroba była powszechna na całym świecie. Obecnie polio występuje tylko w Afganistanie i Pakistanie. Jednak pojedyncze przypadki wciąż są odnotowywane w różnych częściach świata. W maju 2022 roku chorobę wykryto w Mozambiku. W lutym 2022 roku potwierdzono przypadek polio w Malawi. 7 października 2021 roku media poinformowały, że na Ukrainie w obwodzie rowieńskim, w pobliżu granicy z Białorusią, potwierdzono przypadek polio u 18-miesięcznego dziecka. W czerwcu 2021 roku natomiast Światowa Organizacja Zdrowia oficjalnie potwierdziła atak wirusa polio w prowincji Morobe w Papui Nowej Gwinei.
Źródła: BBC, CNBC

Karolina Koźlak
Studentka kryminalistyki i nauk sądowych, inżynier zootechniki, copywriter i pasjonatka tanatologii.