Łyżwiarstwo figurowe - GP: Malinin z poczwórnym axlem, Katia szósta po programie krótkim!
- Dodał: Aleksandra Suszek
- Data publikacji: 23.10.2022, 12:33
W sobotnią noc w Norwood na lodzie można było obserwować prawdziwe widowisko w każdej kategorii. Pierwsze medale Grand Prix trafiły do solistów i par tanecznych. Fenomenalny występ młodego Malinina, pierwszy poczwórny axel w seniorskim Grand Prix i występ Katii Kurakowej - to tylko część tego, co działo się podczas pierwszych zawodów tego sezonu.
Najpierw rywalizację rozpoczęły pary specjalizujące się w tańcu na lodzie. Dziesięć duetów walczyło o jak największą liczbę punktów i prawdę mówiąc, zbyt wielu zaskoczeń w końcowej klasyfikacji nie było. Na pierwszej lokacie przed tańcem dowolnym uplasowali się Madison Chock i Evan Bates. Doświadczeni Amerykanie zaprezentowali układ do remixu Let's Dance i zdobyli za niego 82,63 punkty. Bardzo dobrze wykonana sekwencja twizzlowa i późniejsza choreografia zdecydowanie dołożyły sporą liczbę punktów na ich konto. Tuż za nimi znajdują się ich rodacy, Kaitlin Hawayek oraz Jean-Luc Baker. Najsłabszym elementem ich występu było podnoszenie w prostej linii, ale i tak zdobyli pokaźne 79,12 punktów. Dobrze poradzili sobie też Marie-Jade Lauriault i Romain le Gac z Kanady, choć spodziewano się innej pary reprezentującej te barwy na podium. Kanadyjczycy tracą równo pięć "oczek" do drugiego miejsca.
Przyszedł czas na solistki i wtedy też nasze oczy były bardziej skupione na Norwood, bo swój program krótki zaprezentowała m.in. nasza Jekatierina Kurakowa. Podopieczna Lorenzo Magriego i Angeliny Turenko pojawiła się na lodowisku jako dziewiąta w kolejności, z przygotowanym występem do słynnych utworów Elvisa Presleya. Początkowo Katia nie dokręciła skoku przy kombinacji potrójnego lutza i podwójnego toeloopa, co zabrało jej na wstępie niecały punkt, ale przepięknie wyszedł jej potrójny rittberger. Za energiczny i pełen uśmiechu występ Polka uzyskała 63,65 punktów i przed tańcem dowolnym zajmuje szóste miejsce. Na prowadzeniu jest świetna Kaori Sakamoto z Japonii, której układ do piosenek Janet Jackson zrobił na jurorach największe wrażenie. Mistrzyni świata z ubiegłego sezonu ma na koncie 71,72 punktów. Drugie i trzecie miejsce należą do Amerykanek, kolejno Isabeau Levito i Amber Glenn.
Pierwsze krążki zawisły na szyjach par sportowych, choć można powiedzieć, że wstępnie zostały one rozdane dzień wcześniej bo drugi segment rywalizacji tak naprawdę wiele nie zmienił. Złoci medaliści mistrzostw świata wciąż są w świetnej dyspozycji i udowodnili to w Norwood, od początku prowadząc W programie dowolnym nie wyszedł im tylko wyrzucane elementy - potrójny rittberger i potrójny flip, ale z taką przewagą punktową nie było to znaczące. Łączna nota Amerykanów przekroczyła 200 punktów i zapewniła im złoty krążek. Na drugim miejscu po programie dowolnym pozostał duet z Kanady, Deanna Stellato-Dudek/Maxime Deschamps z łączną notą 197,89 punktów. Z brązem zawody zakończyli również Kanadyjczycy, Kelly Ann Laurin i Loucas Ethier i to właśnie oni wspięli się pozycję wyżej po drugiej części zawodów. Wcześniej na podium utrzymywali się Letizia Roscher i Luis Schuster z Niemiec, ale układ dowolny nie był ich najlepszym występem. Sporo punktów stracili na wyrzucanym potrójnym lutzu, a w czwartym elemencie zaliczyli upadek, co z wiadomych przyczyn nie dało im żadnych punktów.
Podium solistów również zawładnęły Stany Zjednoczone, choć tym razem było ono bardziej różnorodne. Ile może dać program dowolny? To wie przede wszystkim młody Ilia Malinin, który dopiero co wkroczył do seniorskiej rywalizacji. Najlepszy junior świata z ubiegłego sezonu po programie krótkim był czwarty, ale zaczarował lodowisko przy występie do soundtracku z "Euforii". Przede wszystkim ponownie dokonał czegoś, co wydawało się jeszcze do niedawna niemożliwe - na wstępie zaprezentował poczwórnego axla. Chwilę później także cztery obroty Amerykanin wykonał w toeloopie, lutzie i salchowie. Robiące wrażenie 280,37 punktów to jego łączna nota za oba występy. Drugą pozycję i srebrny medal połączono z Kao Miurą z Japonii, który do rywala z reprezentacji gospodarzy tracił ponad siedem punktów - 273,19. Na podium nie zabrakło Junhwana Cha z Korei Południowej, dla którego łączną notą było 264,05 punktów.
Aleksandra Suszek
Można powiedzieć, że piszę o wszystkim po trochu, ale w moim sercu gości głównie siatkówka.