
Złożono deklarację o odzyskaniu statusu kraju wolnego od HPAI
- Dodał: Karolina Koźlak
- Data publikacji: 05.11.2022, 07:38
W piątek (4.11) Główny Lekarz Weterynarii poinformował, że złożono deklarację do przedstawicieli Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (WOAH) o odzyskaniu statusu kraju wolnego od wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) z dniem 2 listopada 2022 roku.
Zgodnie z artykułem 10.4.6. Kodeksu Zdrowia Zwierząt Lądowych, jeżeli zakażenie HPAI u drobiu wystąpiło w państwie uprzednio wolnym od grypy ptaków, to odzyskanie statusu kraju wolnego może nastąpić po 28 dniach od zakończenia procedur związanych ze zwalczaniem choroby.
Ostatnie ognisko HPAI w Polsce zostało potwierdzone 21 września 2022 roku w miejscowości Stary Besk, w powiecie łęczyckim, w województwie łódzkim, w gospodarstwie komercyjnym, w którym utrzymywano 1643 gęsi rzeźne oraz 43 kury. Czynności związane z zakończeniem likwidacji choroby w tym ognisku zostały zakończone 4 października 2022 roku. W związku z powyższym, termin 28 dni od daty wykonania końcowej dezynfekcji upłynął 2 listopada 2022 roku, co pozwoliło na złożenie deklaracji do przedstawicieli WOAH.
Ponadto Główny Lekarz Weterynarii zwrócił się z prośbą do przedstawicieli wszystkich państw, którzy wprowadzili restrykcje w handlu drobiem, mięsem drobiowym oraz produktami z mięsa drobiowego w związku z wystąpieniem w Polsce grypy ptaków, o uchylenie nałożonych restrykcji. Do tych państw należą między innymi Białoruś, Kuba i Arabia Saudyjska.
W Polsce w 2022 roku potwierdzono 35 ognisk HPAI u drobiu oraz 28 u dzikich ptaków.
W 2021 roku w naszym kraju odnotowano 402 ogniska HPAI. Najwięcej zakażeń potwierdzono w województwach wielkopolskim i mazowieckim, w tym w tak zwanym zagłębiu drobiarskim, w okolicach powiatu żuromińskiego. Z kolei w 2020 roku potwierdzono 51 ognisk HPAI, a w 2019 roku 3.
Źródło: Główny Inspektorat Weterynarii

Karolina Koźlak
Studentka kryminalistyki i nauk sądowych, inżynier zootechniki, copywriter i pasjonatka tanatologii.